העלאת ביטחון עצמי *30 דרכים לשיפור הביטחון*

המדריך המלא לשיפור הביטחון העצמי

המדריך נוצר בכדי לתת מענה לאנשים שמרגישים צורך לשפר את הביטחון העצמי שלהם, המידע שנאסף מבעלי מקצוע מובילים בתחום, ביניהם מאמנים אישיים (קואוצ'רים), מטפלים פסיכולוגיים, יועצים עסקיים, מנטורים להתפתחות והעצמה מנחי קבוצות וטובים ורבים נוספים מאפשר לקבל תמונה בהירה אודות התהליכים שכולנו עוברים בנוגע לדרך בה אנו מתייחסים לעצמנו, שופטים את עצמנו ומה אנו מקרינים בחזרה לעולם, מה גורם לנו להיות ביישנים, מה גורם לנו להיות אסרטיביים, מופנמים או קולניים וכדומה, המטרה היא לתת כלים מגוונים שפונים למבוגרים וצעירים, הורים, עצמאים, קרייריסטים, גברים, נשים וכל מי שחש צורך לשפר את הדרך בה הוא רואה, מעריך ומציג את עצמו לעולם, במדריך זה תקבלו כלים להעלאת ביטחון עצמי לילדים, לנערים, למבוגרים וגם לבני הגיל השלישי, כמובן שלכל אחד ישנם הכלים שידברו אליו יותר וכאלה שידברו אליו פחות ולכן המדריך כה מקיף ומפורט, כדי לאפשר דינמיקה וגמישות בהתאמה לאופי השונה של כל אדם, אין הכתוב בו מהווה אמת אבסולוטית המדויקת לכל אדם, כל אחד יכול לקחת ממנו את הדברים שיהיו אפקטיביים עבורו.

להתמצאות נוחה במדריך, הכנו עבורכם ראשי פרקים – לחצו למעבר הישר לחלק שמעניין אתכם:

 1. מבוא – העלאת ביטחון עצמי 
 2. 30 דרכים להעלאת הביטחון העצמי
 3. מדוע כדאי לעבוד על הביטחון העצמי
 4. העלאת ביטחון עצמי אצל ילדים
 5. איך לבוש משפיע על הביטחון העצמי
 6. כיצד נעבוד על בניית ביטחון עצמי

ביטחון עצמי הוא עמוד השדרה להתנהלות היומיומית שלנו בחיים הוא מה שיוביל לכיבוש יעדים שהצבנו לעצמנו או מה שימנע ממנו לנסות אפילו. ביטחון עצמי או הערכה עצמית נבנים למעשה מהרגע בו נולד אדם בהדרגה ובעקביות עם השנים. הוא תלוי באופן ישיר בחוויות הילדות שעברתם ובסוג ההתקשרות שחוויתם עם הוריכם או עם הדמות המטפלת המרכזית בחייכם ובפידבק שקיבלתם מאנשים שקיבלתם לאורך חייכם כמו גם במאורעות השונים שחוויתם. לסביבה יש השפעה משמעותית על בניית הביטחון העצמי ועל רמתו, כלומר האם הביטחון העצמי יהיה ירוד או גבוה ומבוסס, לתכונות האופי שלנו יש חלק גם כן (אפשר לטעון גם להפך, שלביטחון העצמי יש השפעה על פיתוח תכונות אופי) לתכונות המולדות שלנו, לאספקטים שירשנו מהורינו ולהתנהגויות שאנו מחכים בהן את הסביבה שלנו לאורך כל החיים.

העלאת הביטחון העצמי – כן אנחנו יכולים!

אנשים רבים חשים שהם בעלי ביטחון עצמי נמוך, בטוחים הם במר גורלם ומיואשים מהקושי החברתי הנובע מהיותם חסרי ביטחון מחפשים הם כיצד להתמודד. למי שלא סבורים שביטחון עצמי גבוה הוא נחלת אנשים מסוימים בלבד, כאלו שזכו לגדול בתנאים מיטביים ולחוות ילדות מאושרת שבנתה אותם למבוגרים בעלי ביטחון עצמי וחוזקות רבות אנו מציעים כאן בהמשך טיפים שימושיים לביצוע עצמי שיבהירו איך להעלות את הביטחון העצמי.
למען האמת, התפיסה הזו (לפיה ישנם ברי מזל עם ביטחון עצמי גבוה מולד) שגויה מעיקרה ולצערנו גורמת לרבים להתחפר בעצמם מבלי לנסות להביא לחייהם שינוי משמעותי ולהעלאת הביטחון העצמי שלהם. תחושת הביטחון העצמי מסונכרנת באופן ישיר עם האמונה הפנימיות שלנו בעצמנו ועם האמונה בעצמנו שנוטעים בנו הדמויות המשמעותיות בחיינו, בהחלט אפשרי לעורר שינוי גם במהלך החיים, בגיל נעורים ובבגרות, רק חשוב לרצות בשינוי ולהיות מוכנים לעבוד עבורו, תתפלאו לגלות למה אתם מסוגלים!
העלאת הביטחון עשויה להביא לרגיעה נפשית, לפיתוח אמביציה ושאפתנות וכן לצמיחה בזוגיות, בתקשורת עם הילדים, החברים והסובבים אתכם, בעבודה מול הבוס או הקולגות ובכל תחום בחייכם בהם אתם חשים קושי, בושה או רגשי נחיתות.

אז מהי בעצם אותה תכונה נכספת הנקראת ביטחון עצמי.
כולנו שמענו עליה, יודעים על קיומה ורוצים אותה כחלק מסל תכונות האישיות שלנו, אך מה גורם לה להתפתח או להתמעט?
ביטחון עצמי הוא המדד בו אנו מעריכים את עצמנו, תג המחיר החברתי שאנו מעניקים לאישיותנו, המדד הזה מורכב מהדרך שבה אנו תופסים את עצמנו במגוון אספקטים שונים ביניהם מראה חיצוני, יכולת ביטוי, יכולות מדידות (לימודים, ספורט וכדומה), הצלחה בהשגת יעדינו ועוד, המדד הזה אינו אובייקטיבי לרצונותינו והנו מושפע על ידי התת מודע שלנו מפידבקים שאנו סופגים מסביבתנו מגיל קטן, מהמשפחה, החברים, המורים וכל מי שנקרא בדרכנו לאורך החיים, אדם בעל ביטחון עצמי גבוה ומאוזן, הוא אדם שמאמין ביכולות שלו, מודע למכלול תכונותיו ומבין שגם אם אינו מושלם, הוא בהחלט "שווה" וראוי לקבל אהבה, יחס, וכבוד מכל אחד אחר. אדם המכבד את עצמו, משדר זאת ובכך גם זוכה לכבוד מאחרים. אדם בעל ביטחון עצמי נמוך בד"כ יהיה נחבא אל הכלים, פחות עומד על שלו, אינו מרגיש בנוח בעורו שלו ושופט את עצמו לחומרה גם שלא לצורך.
ביטחון עצמי אינו מצב קבוע וחד ממדי, לאורך חייו של אדם יכולות להיות עליות ומורדות ברמת הביטחון העצמי שלו, לרוב בעקבות מאורעות שונים בחייו, אדם שחש שאינו בטוח בעצמו ורוצה לשפר את המצב יכול למצוא כאן המון מידע מאוד מעניין בנושא.


30 דרכים להעלאת הביטחון העצמי באופן עצמאי

ריכזנו עבורכם יחד עם צוות המומחים שלנו 30 דרכים יעילות ויישומיות להעלאת הביטחון העצמי באופן עצמאי (: (כלומר מתודות שתוכלו לבצע לבד), כדאי שתאמצו לכם לפחות כמה מהן ותראו כיצד במשך הזמן עבודה עקבית ומתמשכת תביא תוצאות ותתרום לעליית הביטחון שלכם ושיפור בחיי היומיום.

הקדמה קטנה לפני קריאת המדריך, אם אתם מזלזלים בתהליך וטוענים בפני עצמכם "זה שטויות", "זה לא יעזור" ושאר ביטויים מבטלים כאלה אתם לא משאירים לעצמכם סיכוי להתפתח, בואו בראש פתוח, תנו לנו סיכוי להראות לכם את הפתח של הדלת, אתם כבר תעברו בה בכוחות עצמכם ותיכנסו למרחב שיאפשר לכם לצמוח ולגדול.

 1. קורות חיים עתידיים – הכינו לעצמכם דף עם קורות החיים העתידיים שלכם כתבו בו איך תרצו שיראו חייכם בעתיד, בעוד 5 או עשר שנים. בדף הזה תפרטו למעשה את החזון שלכם בתחומים השונים: משפחה, עבודה , זוגיות. תוכלו כמובן להוסיף כל תחום אחר שנראה לכם. חזון הוא כלי חשוב מאוד בצמיחה אישית ובהעלאת הביטחון האישי, הקפידו לחזור אליו מדי פעם ולעדכן אותו בהתאם לצמיחה ולהתפתחות שלכם, תופתעו לראות כיצד עם השנים החזון משתנה, מתפתח.
 2. רשימת יתרונות – מי אני? עצרתם פעם לחשוב מי אתם? לא במובן הפשטני של העניין אלא האם חשבתם באמת מהן החזקות שלכם ומהן החולשות שלכם? הכינו רשימה שמכילה את הדברים בהם אתם חושבים שיש לכם ערך מוסף, החל ממיומנויות, דרך תכונות אופי ועד הצלחות נקודתיות, לדוגמה: יכולת כתיבה גבוהה, הבנת אנשים, רגישות גבוה, כישרון ציור, אהבת הזולת, יצירתיות וכדומה.
 3. מטרות וצעדים – הכינו רשימת מטרות לטווח קצר (חודש/שנה/שלוש שנים), מה הייתם רוצים להשיג, מה חשוב לכם (לא פנטזיות, מטרות הגיוניות), לאחר מכן כתבו לצד כל מטרה כיצד תוכלו לממש אותה, מה השלבים בדרך וצאו לדרך צעד אחד בכל פעם, אם ברצונכם להופיע בקיסריה, התחילו בכתיבת שיר אחד, אם ברצונכם לזכות בתחרות שרירים, התחילו בתוכנית אימונים לשבוע הקרוב, כל פעם צעד קטן וכנוח לנו איתו, צעד נוסף.
 4. אופטימיות היא בחירה – זכרו בכל יום לראות את הטוב בעצמכם ובמה שהשגתם עד כה במהלך חייכם. ערכו רשימה של הצלחות קטנות וגדולות שלכם בכל תחום מתחומי החיים, בניתם זוגיות טובה, משפחה מלוכדת, הצלחתם להוביל מהלך כלשהו בעבודתכם, מנעתם משבר, יצרתם מערכת יחסים שמחממת את לבכם, למדתם משהו חדש, גיליתם חוסן אישי, כל אחד מהדברים האלה נמחק מרשימת הדברים שאנו זוקפים לזכות עצמנו מיד לאחר סיומו, חשוב להזכיר לעצמנו את ההצלחות שלנו בכדי לשמור על אופטימיות, בכל פעם שהטון השלילי של חייכם מתגנב לקדמת הבמה, הוציאו את הרשימה והתענגו על ההצלחות שלכם, כך תצליחו לגרש את השליליות מתוככם.
 5. אלוהים נמצא בפרטים הקטנים – אם הצלחתם לחייך לילד שכל כך הרגיז אתכם או להאיר פנים לעמיתים במשרד, להצחיק חבר, לזכור מילים של שיר שאהבתם בילדות, לבצע מטלה שחששתם שתהיה קשה וכדומה, ציינו בכל יום הצלחה קטנה בפני עצמכם, תנו לעצמכם קרדיט עליה. חיזוק הביטחון הוא תהליך מתמשך, עליכם לזכור לתחזק פנימה את ההערכה לדברים חיוביים שחוויתם או עשיתם.
 6. שינוי אקטיבי – נסו לשנות את הדברים השליליים שתלויים בכם, לכל אחד יש דברים שליליים בחייו שהיה רוצה לשנות. success-663328_1920התמקדו בדברים ברי השינוי, נתחו את הצעדים שתוכלו לנקוט ליצירת שינוי, שוב מומלץ להעלות את הדברים על הדף כדי ליצור מחויבות לתהליך ולעקוב אחרי השינויים, אל תתמקדו ביצירת שינוי במקומות שמהווים מבוי סתום, כך רק תגדילו את תחושת התסכול, יש לבחון את הנושא ולנסות לשנות מתוך אמונה שיש ביכולתכם להביא לתוצאה טובה יותר.
 7. שחררו את השיפוטיות – הדברים שאינם תלויים בכם או שגם לאחר ניסיונות לא הצלחתם לשנות אינם מוכרחים להשתנות, אל תענישו את עצמכם ברגשי אשמה עליהם, הניחו להם והמשיכו בחייכם, לא את כולם ניתן לרצות, סופרמן יש רק בסרטים, אנו רק בני אדם עם קשיים ומגבלות כמו גם סט יכולות שעלינו למצוא את הדרך בהתאם לקלפים שהחיים חילקו לנו.
 8. קחו אחריות – על עצמכם, על המעשים שלכם ועל ההסתכלות שלכם על החיים. נטילת אחריות היא צעד הכרחי להעלאת הביטחון העצמי, כי ההפך מאחריות היא קורבנות, האשמת כולם בצרות שלנו לא תועיל לנו כלל בדרך להתפתחות אישית, אנו האחראים לחיינו (גם אם לפעמים ישנם תאונות בדרך), ברוב המקרים עם המון רצון ואמונה עצמית ניתן לעשות המון טוב לעצמנו.
 9. נטרלו את הביקורת העצמית – הפסיקו עם הביקורת הקטלנית וחסרת התכלית! ביקורת עצמית קטלנית שנאמרת שוב ושוב, לא רק שתא תוביל אתכם למקום טוב, אלא ההפך הוא הנכון, תגרום לכם לירידה בדימוי העצמי ולהרס נפשי.
 10. למדו להעירך ולהודות את הטוב בחייכם. התבוננו במראה ונסו לאהוב את הדמות שמשתקפת מול המראה, החל מהפרטים החיצוניים וכלה בפרטים הפנימיים, העריכו את האנשים הטובים בחייכם, את המאורעות הטובים שחוויתם.
 11. הקיפו עצמכם במי שעושה לכם טוב – העדיפו להימצא בין חברת אנשים שהנוכחות שלכם תגדיל אתכם ולא להפך. בחרו להימצא בקרבת אנשים מעודדים ומפרגנים ולא אנשים ביקורתיים ודורסניים. השהות עם אנשים כאלו תעזור לך למצוא את האור שבעצמך ובסובבים אותך.
 12. למדו – אחד הדברים שגורמים לנו ביטחון הוא תחושת הידע. אם חסר לכם ידע בתחום חשוב לחייכם, רכשו אותו בעזרת תרגול יומיומי ועקבי. אין ספק שלאחר תקופה לא ארוכה תחושו שיפור עצום בתחום המסוים בו תרגלתם, העשירו את הידע הכללי שלכם על ידי חיפוש מידע ברשת, בכדי לא להשתעמם מהתהליך, חפשו מידע על תחומים שמעניינים אתכם,
  רעיון יצירתי – צאו לטיול בויקיפדיה – חפשו מושג, מאורע או נושא שמעניין אתכם קראו עליו ועברו בין הקישורים השונים לטייל בין נושאים.
 13. האמינו בעצמכם – האמינו במה שאתם עושים במהלך היום, לאו דווקה בעבודה, יותר בדרך החיים, באיך שאתם מתקשרים עם העולם, במוסר שלכם ובאמונות שלכם, הבחירות שלכם, יהיו אשר יהיו הן ראויות ושוות את הערכתכם והערכת העולם, אל תתנו לאחרים להרפות את ידכם, זכרו שאנשים שונים מתחברים לדברים שונים ולא ניתן לצפות שכולם יראו את העולם כמותכם או ינהגו באותה הדרך.
 14. דברו חזק, פנימה – הגבירו בתוככם את הטון הפנימי האוהב והאמפטי, זה בסדר לדבר עם עצמנו, להתלבט להדגיש דברים לקיים שיחה פנימית ערה וחיובית על התלבטויות או מאורעות, לדוגמה: "איזה שיחה כיפית היתה עם X נראה לי שמצאתי חן בעיניו, מגניב שראינו את הדברים באותה עין.." רק אתם בראש שלכם ויכול להיות שם ממש מעניין וכיף (עד שתפגשו שוב את X (:
 15. תחביבים – נסו לעסוק באופן קבוע בתחביב שלכם, אוהבים לרקוד? ריקודו במועדון באופן קבוע ותחושו כיצד הביטחון שלכם עולה כתוצאה מחוויית ההצלחה שלכם, נהנים לבשל? הקפידו לבשל מספר פעמים בשבוע, ממלא אתכם באושר לשחק טניס? הקפידו לשחק לפחות פעם בשבוע, גם כשעמוס, אתם חייבים את זה לעצמכם!
 16. יצירת קשרים חדשים – אחד הקשיים המוכרים ביותר למי שרואה עצמו כחסר ביטחון עצמי הוא יצירת קשרים חדשים, נסו לשים דגש על איפשור, פעמים רבות בחיינו יוצא לנו להכיר אנשים מעניינים אך אנו נבוכים ומתביישים וממעיטים באינטראקציה, אפשרו לאנשים להתקרב אליכם, השתלבו בשיחה, גם בלי להיות מסמר הערב ניתן ליצור קשרים, מספיק להראות מעט עניין ולהשתתף באופן פעיל בשיחה כדי שלא יחשבו שאינכם מעוניינים בחברתו של מי שהכרתם – "כל אחד צריך להכיר קסם קלפים אחד, לדעת לספר שתי בדיחות, ולדקלם שלושה שירים, למקרה שיום אחד ימצא את עצמו תקוע במעלית" – למוני סניקט מתוך הספר חזרת: אמיתות מרות אך בלתי נמנעות.
 17. שימור מערכות יחסים – אחת לשבוע, נסו לחשוב על מישהו שכיף לכם בחברתו וחייגו אליו "לשאול מה נשמע", פעולה זו תזכה אתכם בשיחה חוזרת מהצד השני לפעמים ותשמר שיח וקשר עם אותו אדם, לא חייב לקבוע פגישה (על אף שזה יהיה נחמד), אפשר סתם להתעניין בשלומו, ואם אתם חוששים שלא יהיה לכם מה לומר בשיחה, התכוננו אליה מראש, הכינו נושא משותף עם אותו אדם, התעניינו בנושא עליו שוחחת בעבר וכך תתניעו את השיחה.
 18. עוגנים – בחייו של כל אדם ישנם עוגנים, אך עוגנים אלה משתנים מאדם לאדם, ישנם אלו שבני משפחה, ישנם אלו שחבר טוב או בן/ת זוג הם העוגן בחייהם, הילדים או נכדים, מצאו את העוגן שלכם, חזקו את הקשר איתו, תיזמו פעילויות משותפות או נסו ליצור מסורת מתמשכת של פעילות משותפת, כמו טיולי שבת בבוקר, או צפייה משותפת בסרט פעם בשבועיים וכדומה, לעתים הפעילות קשורה בסוג מערכת היחסים, היו קשובים לנסיבות והגדילו את הערך של מערכת היחסים עם העוגנים בחייכם.
 19. תפנטזו – לפנטזיות יש יכולת לעורר ניצוץ בלבנו, אין שום דבר רע בלפנטז, תתפלאו הפנטזיות שלכם עוד עלולות להתגשם (:
  נסו לשחק משחק מחשבתי לרגע, עצמו עיניים ודמיינו מה הייתם עושים לו הייתם זוכים בסכום כסף גדול? או מי המפורסם שהכי הייתם רוצים לפגוש ואם הייתם פוגשים אותו על מה הייתם מדברים איתו? לפנטזיה יש ערך רגשי והיא גם מנוע נפלא להתקדם בחיים, רק זכרו שפנטזיות הן לא יעדים, תשחקו איתן, תשתעשעו מהן, אל תתנו להן משקל רב מדי.
 20. צעדים קטנים – בכל אחד מהשלבים כאן זכרו לעשות כל דבר בצעדים קטנים, אל תנסו לכבוש את העולם במכת חרב אחת, אתם תתעייפו ותתייאשו מהר, בכל פעם התמקדו בפעולה אחת וגם אותה בצעו באופן מתון, כשתרגישו איתה בנוח, קחו צעד נוסף וכך הלאה.
 21. שכפלו הצלחות – עשיתם משהו טוב, עבד לכם? מעולה! זכרו את התהליך ואת חוויית ההצלחה ופעלו כך שוב ושוב המשיכו בפס הייצור של ההצלחות שלכם.
  חייגו כעת לייעוץ חינם – 072-3945458
 22. תצ'פרו את עצמכם – זכרו שיש כל כך הרבה דברים טובים בעולם שלנו (בואו רק לרע קטן נתעלם מהרע בו), יש המון מקורות להנאה, טיילו, תאכלו משהו חדש וטעים, לכו לראות מופע סטנדאפ או הצגה, שלבו הנאה יזומה בחייכם באופן תדיר, גם כי מגיע לכם וגם כי לוותר על זה זה פשוט גול עצמי, העולם נותן לכם לימונים, תעשו מהם לימונצ'לו, או לימונענע, או לימון כבוש. מה שעושה לכם טוב!
 23. היו חלק ממשהו גדול – לפעמים לקחת חלק במשהו גדול נותן משמעות נהדרת לחיים, הצטרפו למועדון אוהדים, לתנועה פוליטית, או סתם לקבוצה מעניינת בפייסבוק, התנועה הכללית תוסיף עניין לחייכם"הרבה אנשים מחזיקים בדעה שגויה לגבי הגורמים לאושר אמתי. אושר לא מושג באמצעות סיפוק עצמי, אלא מתוך נאמנות למטרה נעלה". הלן קלר
 24. התנדבו – עשו למען אחרים, ישנן כל כך הרבה אנשים בעולם שלא שפר עליהם מזלם: חולים, פצועים, נוער בסיכון, נפגעי אלימות, מעוטי יכולת. ישנן גם מטרות שלא דורשות עבודה עם אנשים: שמירה על הסביבה, טיפול בבעלי חיים. אין זה משנה מה המטרה, מצאו משהו שאתם יכולים לתת בו ערך, ככל שהנושא יהיה יותר קרו ללבכם, כך העשייה בו תמלא אתכם בתחושת ערך עצמי גבוהה יותר, התנדבות, אלטרואיסטית ככל שתהיה, מעניקה למתנדב לא פחות מלמי שהוא עוזר וטוב שכך.
 25. אמצו בעל חיים – ישנם מחקרים המצביעים על כך שלאנשים עם בעלי חיים ישנן פחות חרדות והם אף חיים, חיים ארוכים ושלווים יותר, מצאו בעל חיים המתאים לאורח חייכם וטפלו בו, העניקו לו חיים טובים יותר מאשר אלה שהיה זוכה להם במכלאה, הצלתו תחמם את לבכם בטווח הקצר והטיפול בו יעניק עוד משמעות ליומיום שלכם, מה גם שבעלי חיים כמו כלבים וחתולים יודעים להחזיר המון אהבה.
 26. היעזרו באנשי מקצוע – מעוניינים לקחת את התהליך האישי שלכם צעד אחד קדימה? כדאי שתשקלו להיעזר באיש מקצוע שיוביל אתכם לכיבוש יעדיכם, זה יכול להיות קואוצ'ר (מאמן אישי), פסיכולוג, מנטור, מנחה NLP, יועץ מומחה או מי שתראו לנכון שילווה אתכם.
 27. התחייבו כלפי עצמכם – גם אם החלטתם על תהליך בשילוב איש מקצוע חשוב לזכור "שאף אחד לא בא להציל אותך", רבים סוברים שהליכה לטיפול או אימון היא סוג של התנערות מאחריות והעברתה למדריך אך ההפך הוא הנכון, עליכם להיות מחויבים לתהליך, להתאמץ כדי לאפר את הצלחתו ולהיות אקטיביים וחיוביים כמה שיותר.
 28. הירשמו לחוג – כן, גם אם עברתם את גיל 11! מצאו משהו שיעניין אתכם, זה יכול להיות משהו פיזי כמו יוגה, מכון כושר, אומנויות לחימה, קבוצת ריצה, כדורגל, ריקוד, או לחלופין משהו מעשיר כמו סדנת כתיבה רכישת שפה חדשה, אולי הצטרפות לקבוצת מטיילים בארץ או פיסול וגננות, מצאו מה עושה לכם טוב.
 29. השקיעו באסתטיקה חיצונית – המראה החיצוני שלכם יעזור לכם להרגיש טוב עם עצמכם, לא כולנו נולדנו בר רפאלי או בראד פיט, אך כל אחד יכול לדאוג להיות מגולח (או בעל זקן מסודר ומוקפד), להסתפר לעתים קרובות, לבחור את הלבוש בקפידה ולרענן את המלתחה מדי פעם, לסדר את השיער שיראה מתופח ואף לגוון תסרוקות, להקפיד להשתמש בדאודורנט ולהתבשם לעתים, פעולות אלו יאפשרו לנו להרגיש בנוח עם עצמנו.
 30. פעילות ספורטיבית – פרט לתועלת הבריאותי שחשובה לא פחות, פעילות ספורטיבית מאפשרת לנו להרגיש שאנו שומרים על עצמנו, ממריצה את הדם ומעוררת אותנו, מצאו פעילות שתוכלו להתמיד בה שכן לא כולם אוהבים לרוץ.
  אם קשה לכם להתמיד בפעילות לבד, חפשו חבר ותתחייבו אחד בפני השני ביצוע הפעילות יחד בימים קבועים כך תדאגו להמשכיות.

ביטחון עצמי תכונה מולדת או נרכשת

ייתכן והרושם הוא כאילו שיש אנשים ששפר עליהם גורלם ונולדו בטוחים בעצמם, אסרטיביים ומצליחנים. אבל האמת היא שביטחון עצמי איננו תכונה מולדת. היא נרכשת במהלך החיים. ישנם כאלו שיצליחו לרכוש אותה בגיל צעיר בהתאם לקורות החיים שלהם, חוויות שאותן צברו, אנשים משמעותיים אשר צרבו בתודעתם את הבסיס לביטחון עצמי גבוה ולעומת זאת ישנם אנשים אשר חוויות החיים שלהם התיישבו על המבנה האישיותי לכיוון של בניית ביטחון עצמי נמוך. כך או כך, יש בבשורה זו חדשות טובות, כיוון שניתן להסיק מכך שתמיד אפשר לעבוד על הביטחון העצמי. אין כאן גזירת גורל לשום כיוון. אמנם סביר להניח כי יהיו כאלו שיתקשו יותר בלמידה וצמיחה מאשר אחרים, אבל עם הרבה עבודה ותרגול זהו יעד אפשרי לכל אחד.

מדוע כדאי לעבוד על הביטחון העצמי

ביטחון עצמי הוא צורת התנהלות המאפשרת אמונה בדרך ההתנהלות שלנו בעולם. היכולת הזאת מאפשרת קיום זורם ונינוח יותר בכל תחומי החיים. בין אם מדובר בתחום החברתי שבו היכולת הזו באה לידי ביטוי ביצירת קשרים בקלות, בשימור הקשר בצורה טובה וביכולת שלנו לא להיפגע מכל דבר ולא לפחד להביע את דעתנו על נושאים שונים. חברים מעריכים כנות ויציבות ולכן ביטחון עצמי הוא חשוב ביצירה ושימור מערכות יחסים. גם בממד המשפחתי הוא חשוב. היכולת שלנו לתקשר עם אחים והורים, עם בן/ת הזוג ועם הילדים משמעותי מאוד, הביטחון בעמדה החינוכית שלנו משדרת יציבות וקרקע בטוחה לילדים ומאפשר להם לגדול באופן נינוח. כמו כן אדם עם ביטחון עצמי גבוה ידע לעמוד מול אנשים ביקורתיים בכל הנוגע לטיפול בילדיו ודאגה לצורכיהם, וכן מול ילדיו כאשר יהיה עליו להציב להם גבולות.

גם בעולם הקריירה, הביטחון העצמי משמעותי ביותר. עובד בעל ביטחון לא יפחד להציג את עמדותיו, לספר על מעשיו וליזום מהלכים שונים בחברה שבה הוא עובד. כל התכונות האלו מוערכות מאד ויעזרו לעובד להתקדם בעבודה ולא להיות נחבא אל הכלים, לדרוש העלאה כשמגיע לו וכן להתפטר כשירגיש שמיצה עצמו.
כמובן שביטחון עצמי משפר את הסיכוי להצליח כעצמאי, עצמאי בטוח בעצמו ישווק את עסקיו טוב יותר, יצליח לגבות את המגיע לו מלקוחותיו בקלות ויוביל את העסק שלו להצלחה – עוד על ביטחון עצמי לקריירה עצמאית

העלאת ביטחון עצמי אצל ילדים
הילדים שלנו הם כל עולמנו, ולכן כל מה שאנחנו רוצים הוא שיהיה להם טוב. שירגישו טוב עם עצמם, יביאו לידי ביטוי את יכולותיהם האישיות ויצליחו בהווה ובעתיד. חוסר בטחון מעכב את יכולותיהם לעשות זאת ומביא לפגיעה בערך העצמי.

כיצד מתבטא חוסר ביטחון אצל ילדים
חוסר ביטחון אצל ילדים הוא עניין משמעותי שיש לשים לב אליו מגיל צעיר. חוסר ביטחון בשלב זה עלול להשפיע על התפתחותם, והצלחתם בעתיד, הוא מעורר בהם תחושות שליליות של ערך עצמי נמוך, הרגשה שהם לא מוצלחים ולא מוכשרים, לא מסוגלים לעשות דברים ואינם אהובים. לרוב, התחושות הללו מגיעות מהפידבקים שהם מקבלים מהסביבה ומהמשפחה, ממקרים שקרו להם מבלי שאתם כהורים יודעים בכלל. כמו כן, לעתים מדובר בגלגל, שכן מפאת חוסר הביטחון אינם מנסים ואינם מתנסים, אינם מתרועעים מספיק בחברת בני גילם ואינם מעזים ליצור קשרים ולהשתתף בפעילויות חברתיות, ומשכך אכן מאמצים לבסוף את התכונות שהם מייחסים לעצמם.

לייעוץ ראשוני מלאו את הפרטים ונחזור בהקדם
 1. אזור מגורים

השפעות בטווח הרחוק
ילדים הגדלים עם חוסר ביטחון אינם מאמינים בעצמם וביכולותיהם, ועל כן אינם נוטים לממש את הפוטנציאל הגלום בהם ולהביא לידי ביטוי את יכולותיהם. הדבר עלול להוביל לכך שימצאו את עצמם בחלקת האלוהים הקטנה שלהם, מבודדים, ללא חיי חברה פעילים, עם שכר נמוך, או במערכות יחסים זוגיות שאינן טובות להם. רק מפני שלא מימשו את עצמם באופן מלא.
כאשר ילד חווה כישלון, בלימודים או עם חברים, חשוב להבהיר לו את מה שהלן קלר הפכה למוטו, "כישלון הוא רק הזדמנות להתחיל מחדש בדרך נבונה יותר" למדו את ילדיכם שהיאוש לא יקדם אותם, ואם לא הצליחו עליהם לנסות שוב ושוב, תוך תיקון הגורמים לכישלון. אם יאמצו גישה זו, יהיה בידם להתגבר על מכשולים רבים בחייהם ולפתח אמונה בעצמם וביכולות שלהם.

חיזוקים מהסביבה הקרובה
הטיפול בחוסר ביטחון אצל ילדים מתחיל כבר מהסביבה הקרובה, במעגל המשפחה, מעגל החברים, מעגל המורים וכן הלאה. הסביבה הקרובה יכולה לנקוט בדרכים שונות כדי להעניק לילד את התמיכה שהוא זקוק לה, העידוד, ההכוונה, וטיפוח תחושת הערך העצמי שלו. כדי להצליח להגיע אל הילד, ולתרום לו, תידרשו בשלב הראשוני להיות שם בשבילו, להתעניין, להקשיב, לעודד אותו לדבר איתכם ולספר לכם, ולהיות סבלניים. בהמשך תוכלו לתת לו עצות טובות ומועילות כיצד להתמודד עם סיטואציות מסוימות וכיצד להגיב בביטחון גבוה יותר. ובכל מקרה, תנו לו חיזוקים חיוביים על מי שהוא ועל פעולותיו, עזרו לו לזכור מי הוא ולהבחין בתכונותיו החיוביות וביכולותיו הרבות, ועודדו אותו לעשות ולפעול בתחום שהוא חושש לפעול בהם. תופתעו לגלות עד כמה התמיכה והעידוד שלכם יכולים להועיל ולעשות שינוי, זהו במה הוא מצטיין ועודדו אותו לעסוק בכך יותר, ארגנו עבורו מפגים חברתיים כדי לשפר את יכולותיו החברתיות ולא פחות חשוב, תנו לילדים שלכם דוגמה אישית טובה, היו המבוגר שתרצו שהילד שלכם יגדל להיות.

במידה ועשיתם את כל זה ויותר ועדיין אתם חשים שיש צורך בשיפור המצב באפשרותכם לפנות לעזרה מקצועית בעניין, ולקבל טיפול פסיכולוגי, טיפול רגשי, אימון אישי או ליווי הורים מקצועיים שיעזרו לילד לפרוץ את גבולותיו ולהביא לידי ביטוי את היכולות הנצורות בו. לעתים מומחה מקצועי יידע לגשת לעניין מכיוון שונה שלא חשבתם עליו או לא הצלחתם בו, או להוות גורם חיצוני שהילד ייפתח יותר בפניו וירגיש יותר נוח לשתף אותו. כמו כן, גורם טיפולי יידע לאבחן האם קיימת איזושהי בעיה הגורמת לילד חוסר ביטחון וקשיים, כמו למשל דיסלקציה, קשיים דידקטיים, הפרעות קשב וריכוז או עיכובים התפתחותיים כלשהם.
אל תתנו לחוסר הביטחון של הילד ללוות אותו לכל אורך שנות ילדותו, התבגרותו ובגרותו. עזרו לו לממש את הפוטנציאל שבו,  היו סבלניים ונסו לבחון את את המצב לעתים קרובות בכדי לא לתת לשגרה לבלבל אתכם.

איך לבוש משפיע על הביטחון העצמי שלנו?
האם הלבוש אכן חשוב כל כך, או שאנו נוטים לייחס לו השפעה מוגזמת? על פי תאוריות מסוימות, הדרך בה אנו חווים את העולם שסביבנו היא חלק מרכזי בעיצוב הדימוי העצמי שלנו. אדם שמרגיש טוב עם עצמו, יהיה פתוח יותר ליצירת קשר עם הסביבה, וכוחותיו יבואו לידי ביטוי ביתר שאת. אדם שמרגיש בטוח בעצמו וביכולותיו, יתפקד מתוך נקודת מוצא גבוהה יותר. אין ספק שאדם בעל בטחון עצמי גבוה, המוערך בעיני עצמו, יכול להגיע להישגים גדולים יותר בחייו. אין לו חסם בדמות בטחון עצמי נמוך שמקטין את יכולותיו בעיני עצמו וגורם לו להתבייש ולהירתע, מיוזמה ויצירת קשר.
הביטחון העצמי שלנו משפיע עלינו בכל תחומי החיים: בחיים האישיים, המשפחתיים, בסביבת העבודה ובקשר עם חברים.
אז איך לבוש משפיע על הביטחון העצמי שלנו? במקביל לעבודה פנימית על הדימוי העצמי, חשוב מאד שכל איש ואישה ירגישו שהם נראים טוב, שהם משדרים כלפי חוץ את עצמם בצורה מיטבית. לבוש נכון ומחמיא הוא אחד מהגורמים הבסיסיים להעלאת הערך העצמי, ויש לו השפעה מידית.

dfbdfbszdfgהנה טיפים בסיסיים ללבוש מחמיא:
מידות – חשוב שכל אחת ואחד יהיו מודעים למידה המדויקת שלהם. יש אנשים שנוטים לקנות מידות גדולות מגופם במטרה לטשטש ולהסתיר. לרוב, התוצאה היא שהבגד נראה תלוי ורפוי, ולא מחמיא בכלל. לא צריך לפחד מלהתלבש במידה שלך! אותו הדבר תקף גם כשאדם לובש בגד שצמוד מידי לגופו, בגד שקטן ממידותיו – בצורה שאינה מחמיאה כלל. גם אם הבגד נושא תגית בעלת מידה קטנה ומחמיאה, חשוב הרבה יותר שהבגד יחמיא לגוף ויציג אותו באופן פרופורציונלי.
נוחות – את הכי יפה שנוח לך! האומנם?
חשוב שהלבוש יהיה נח ללובש. אין טעם לסבול מנעליים מכאיבות, משמלה חונקת וכך הלאה. ניתן למצוא בגדים מחמיאים ואיכותיים שמרגישים טוב על הגוף. בגד לא נח משפיע על מצב הרוח. בבגד שנרגיש בו טוב ונוכל להתנהל בו במהלך היום מבלי לחשוב עליו ומתי יגיע הרגע שנגיע הביתה ונפטר ממנו, יקל על ההתנהלות במהלך היום, אבל, מנגד ישנה גם הגישה של "צריך לסבול כדי להיות יפים" אומנם גישה זו הרבה פחות הומנית ומקשה על ההתנהלות, ובכל זאת ראוי לציין שיש אנשים שמרגישים טוב עם עצמם על נעל גבוהה ולא נוחה או בבגד צמוד, רק מומלץ להקפיד שאתם לא סובלים ועדיין מרגישים רע עם עצמכם, זה כבר ממש מיותר.
התאמה למבנה גוף – חשוב שכל אחת ואחד יכירו את מבנה גופם והגזרות המחמיאות להם. לבוש שמחמיא לצורת הגוף מקפיץ את המראה הכללי, לכל אחד יש מה להסתיר ומה להבליט, הרכיבו מלתחה המתאימה למבנה שלכם.
התאמה לסביבה – אין דומה ראיון עבודה ליציאה לבילוי. הלבוש שלנו אמור להיות מותאם לסביבה בה אנו נמצאים. גם אם מדובר בסביבת עבודה, לדוגמה – יש מקומות עבודה בהם נהוג לבוש מוקפד ומחויט ויש כאלו בהן קוד הלבוש חופשי יותר. גם במקום עבודה בו נהוג להגיע בכפכפים, תמיד כדאי להשקיע בלבוש יפה ומחמיא, להרגשה האישית הטובה.
גיל – הלבוש שלנו צריך להיות תואם לגיל שלנו. לכל עשור מתאים סגנון לבוש אחר. לבוש שניכר עליו מודעות לגיל הנושא אותו, מחמיא הרבה יותר, זה כמובן אינו גורף אך מומלץ להימנע מלבוש המאפיין דור אחר.
הבסיס של הבסיס – לפני שמתחילים להתלבש, יש לדאוג לבסיס. שמירה על שגרת בריאות וטיפוח הגוף ותחזוקה ראויה של הפנים. כדאי גם להשקיע בלבוש תחתון איכותי שיכול לשנות את המראה לחלוטין, למרות שאינו נראה לעין.

יש כאלו שיעדיפו מבחר גדול של פריטי לבוש לצורך הגיוון. במקרה כזה מומלץ לקנות פריטים זולים ולהתחדש בכיף מידי עונה.
אחרים יעדיפו להשקיע בבגדים איכותיים שיחזיקו מעמד לאורך זמן. קנייה נבונה של פרטי לבוש על-זמניים יכולה לצאת משתלמת במיוחד לטווח הרחוק, למרות מחירו היקר של כל בגד בפני עצמו.

כיצד נעבוד על בניית ביטחון עצמי
אחרי שהגענו למסקנה כי אכן הביטחון העצמי חשוב כל כך וכי הוא ניתן ללימוד ולשיפור, נשאלת השאלה מה השלב הבא? מהם הדרכים לפיתוח הביטחון העצמי?

כמו כל דבר שאותו אנחנו רוצים לשנות בעצמינו ניתן לעבוד על כך לבד, אבל בנוסף לכל המידע והרעיונות שניתנו כאן, יש לקחת בחשבון כי כאשר עובדים לבד ללא ליווי צמוד לפעמים קשה להתמיד לבד בשינוי הרגלים לטווח ארוך וכי מומלץ  לעבוד על הביטחון העצמי על יד תהליך קואוצ'ינג. אימון אישי להעלאת הביטחון העצמי הוא דרך יעילה להתפתחות והעצמה אישית, גם כאן חשוב להבין כי עיקר העבודה היא באחריותכם, המאמן הוא כלי עבורכם להגיע ליעד, הוא זה שדואג לליווי, הכוונה, תמיכה ומוודא כי הדברים נעשים ולא נזנחים. אבל את העבודה והשינוי, יעשה האדם עצמו. במהלך אימון אישי המאומן יקבל תרגילים לשיפור ביטחון עצמי והנחיות לגבי הדרך שבה הוא מסתכל על עצמו, איך הוא תופס את יכולותיו ואיך הוא מעריך את מיקומו וחשיבותו בעולם. התרגול יהיה מלווה בשיעורי בית, שינון מנטרות ואימון מעשי. הכל על מנת להצליח לשנות את דפוסי החשיבה שהוטבעו בו, כמובן שיש להקפיד על בחירת מאמן אישי באופן מושכל.

כאשר האדם יצליח להפנים את ההבנה כי הוא מיוחד, שאין כמוהו אחר.
יזכו אחרים להכירו ולהבין כי הוא ראוי לאהבה מעצמו ומהסובבים אותו ויעלה בהדרגה את הביטחון העצמי שלו כדי להגיע לצורת החיים שאותה הוא מייחל לעצמו.
נו, אז עכשיו אתם יודעים איך לשפר את הביטחון העצמי?