דרכים להרשים בראיון עבודה

רושם ראשוני יש רק אחד ויש רק הזדמנות אחת לעשות זאת. אז אחרי שכבר קיבלתם את הזימון שכל כך חיכיתם לו ונקבע לו ראיון עבודה במשרת חלומותיכם, הנה כמה דרכים להרשים בראיון עבודה כדי להגדיל את הסיכויים שלכם לקבל את המשרה הנחשקת.

התלבשו בצורה מכובדת
הדבר הראשון ששמים לב אליו הוא הלבוש שלכם. הקפידו על הופעה מסודרת ונקייה, בגדים מכובדים ומגוהצים, כל זאת כמובן בהתאם למשרה אליה את מתמיינים. במידה ואופי העבוד דורש זאת, הגיעו בבגדים מחויטים, אך אין זה נדרש בכל משרה, ובמשרה בה לא נוהגים להתלבש בבגדים מחויטים, כמו למשל משרה בה עובדים בעיקר בעבודת כפיים, ניתן להגיע גם בבגדים אחרים, אך עדיין לשמור על הופעה מכובדת, כמו למשל חולצה מכופתרת כלשהי, מכנס תואם, וכן מומלץ להגיע עם נעליים סגורות ולא עם סנדלים או כפכפים, המשווים מראה מרושל יותר.

היו חיובים ונעימים
בכל זמן שהותכם במקום הראיון, ובמיוחד במהלך הראיון עצמו, השתדלו להיות נעימים ומסבירי פנים. חייכו והיו חיובים, וכך תוכלו לגרום לצד השני להגיב אליכם באותה הדרך. מעבר לכך, אם תשרו על עצמכם אווירה חיובית ואופטימית, תשדרו זאת גם לסיבה, ותגרמו לעצמכם להיות קלילים יותר ומשוחררים והביא את עצמכם לידי ביטוי.

שפת גוף
מעבר לכך שתשמרו על אווירה חיובית, כדאי גם לדעת כמה כללים בנוגע לשפת הגוף שלכם ולמה שהיא משדרת. כך למשל, שמרו על קרבה למראיין אך אל תגלשו למרחב האישי שלו, שמרו על גב זקוף ויציב, לחיצת יד איתנה אך לא חזקה מדי, ובכך תשדרו בטחון אל מול המראיין שלכם.

דברו בשפה רהוטה
עוד אחת מן הדרכים להרשים בראיון עבודה היא לשמור על שפה נקייה ורהוטה. הקפידו על שמות תואר נכונים בין שמות עצם של זכר ונקבה, וזכרו להטות פעלים בצורה נכונה, ולא לעשות את הטעות הראשונה ולהתחיל פועל בגוף ראשון באות "י", כמו למשל אני ישמח". עם זאת, אם מדובר במשימה שקשה לכם מדי, אל תגרמו לעצמכם להתמהמה לכל אורך הדיבור, ולהרכיב לבסוף משפט קטוע ביותר, אלא עשו השתדלות ואל תחשבו על כל מילה ומילה. כמו כן, רצוי ביותר להימנע מאמירת "אממ", ובמקום זאת כדאי במידת הצורך לקחת רגע לעצמכם ולחשוב על מה שברצונכם לומר, ואז להתחיל משפט שוטף ונקי.

היזהרו מלהאריך בדברים
אמנם אתם נשאלים שאלות ואכן חשוב ביותר מה שיש לכם לומר, אך היו קשובים למראיינים ולשפת הגוף שלהם, והיזהרו מלהאריך בדברים ולהלאות אותם בסיפורים מיותרים וממושכים. השתדלו לענות לשאלות המראיינים בצורה תמציתי ולעניין, מה שנקרא – קצר וקולע. לעיתים, אתם עלולים גם להסתבך בדבריכם ולהתחיל לדבר על נושאים שאינכם בקיאים בהם, ולכן דברו רק על מה שאתם יודעים ומבינים בו, ואל תנסו לגלות ידע מקום בו אין לכם אותו.

בהצלחה
כל אלו הן דרכים להרשים בראיון עבודה. המפתח להצלחה בראיון עבודה, הוא לשים לב לתמונה הכוללת ולרושם שאתם מציגים, וזאת בכלל בלי קשר לתוכן של הראיון ולתשובות שתענו. עם זאת, גם על השאלות שתשאלו ענו בצורה נכונה ועניינית, וכאמור, רק במסגרת הידע שלכם.

Back to top button