שיפור הדימוי העצמי ⭐️ 21 כלים לפיתוח הדימוי העצמי

המדריך המלא לשיפור הדימוי העצמי

הדימוי העצמי שלנו שולט בנו, הוא הדרך בה אנו רואים את עצמנו, שופטים את עצמנו ומנתחים את הערך העצמי שלנו, לרוב השיפוט העצמי הזה שגוי, הוא מבוסס על מערכת ערכים פנימית ששונה מאוד מהדרך בה הסביבה רואה אותנו, כך שקורה שאנו מעריכים את עצמנו בחסר ופוגעים בחיינו, נשמע אבסורד אך כך זה במציאות, ייתכן שאדם ביישן ולא נכנס לאינטראקציות כי הוא חושש שאין לו מה לתרום לשיחה או שהוא מפחד שיצחקו עליו, אך בפועל במעט הפעמים שהוא כן נכנס לאינטראקציות חברתיות הסביבה שופטת אותו לחיוב, הרבה יותר מאיך שאותו אדם שופט את עצמו, זאת בעקבות דימוי עצמי נמוך, ערך עצמי שלילי שאינו מחויב המציאות.

למרות שזה לפעמים אולי לא נראה כך, לאדם בעל דימוי עצמי נמוך ישנם פתרונות רבים על מנת להגדיל את ערכו בפני עצמו ובפני הסביבה. זה לא גנטי, ואין צורך להיות תלוי באחרים על מנת להתפתח. ניתן להפוך מאדם שמאמין שהוא לא מוכשר מאוד, לא חכם, לא אטרקטיבי, וכו' למי שמוצא את היתרונות שלו ומבליט אותם, גאה בהם ובעזרתם חווה העצמה ושגשוג. להפוך לאדם ראוי לכבוד, ומישהו שיכול לעשות מה שהוא רוצה, למרות הפקפוק הפנימי, להיות שלם עם עצמך ולאהוב את מי שאתה.

אין חובה לבצע את כולם, כאילו זה היה מתכון. כדאי לבחור את אלה הרלוונטיים אליך, אולי רק כמה בהתחלה ומשם להמשיך, להתמיד במה שתורם ועוזר ולהחליף את אלה שלא בצעדים שעוד לא נוסו.

הנה הם, ללא סדר מוגדר, 24 פעולות לשיפור הביטחון העצמי:

1. דאג להמעיט מעצמך דאגות – נקה את שולחן העבודה שלך, אם השולחן שלי מתחיל להיות מבולגן, והעולם סביבי נמצא בתוהו ובוהו, ניקוי השולחן היא דרך לקבל שליטה על חתיכה קטנה בחיים, אל תדחה מטלות קטנות שיכולות להצטבר למכלול מעיק, בצע כל מטלה במהרה וכך תהיה חופשי מדאגות ותחושת עומס.

2. התלבש בצורה יפה. אדם שמתלבש יפה מרגיש טוב עם עצמו כשהוא מביט במראה ולוקח איתו את התחושה הטובה כשהוא יוצא מהבית, מה שמוביל לקבלת מחמאות ממכרים שתורמים לשיפור ההרגשה הכללית ומשפר את הדימוי העצמי, מומלץ להתאים את המלתחה ליכולות שלנו, אך לא להתייחס ללבוש רק כצורך בסיסי, להתייחס אליו כמערך תמיכה לתדמית, לנראות ולהרגשה הכללית שלנו.

3. עבוד על דברים קטנים. ניסיון לקחת פרויקט ענק או משימה גדולה עלול להיות מרתיע ומפחיד לכולם, אפילו לטובים ביותר. במקום זאת, למד לשבור פיסות קטנות ועבוד בחלקים. הישגים קטנים יגרמו לך להרגיש טוב, והם יובילו להישגים גדולים. למד לעבוד כך תמיד, ותוך זמן קצר תהיה בטוח בעצמך

4. חשבו חיובי. אחד הדברים שלמדתי כשהתחלתי לרוץ, היה כיצד להחליף מחשבות שליליות (ראה סעיף הבא) במחשבות חיוביות. לשנות את המחשבות שלי, ועל ידי כך לעשות דברים גדולים. בעזרת מיומנות קטנטונת זו, הייתי מסוגל להתאמן ולרוץ מרתון בתוך שנה. זה נשמע כל כך נדוש, אבל זה עובד. ברצינות. נסו את זה, תרגלו מחשבות חיוביות ספציפיות כמו לחזור על מקרה שגרם לתחושה טובה בראש, להריץ אותו כמו סרט ולהחזיר את התחושה הטובה.

5. ועל דרך השלילה מהסעיף הקודם היפטרו ממחשבות שליליות. יש ללמוד להיות מודע לדיבור העצמי שלך, למחשבות על עצמך ולמה שאתה עושה. כאשר רצתי, לפעמים התחלתי לחשוב, "זה קשה מדי. אני רוצה להפסיק וללכת לצפות בטלוויזיה". ובכן, עד מהרה למדתי לזכות את הדיבור השלילי הזה, ולמדתי טריק ששינה את הכל: אני מתאר לעצמי שהמחשבה השלילית היא חרק, וכן הייתי דרוך להיות על המשמר נגד חרקים אלה. כשתפסתי אחד, הייתי דורך עליו (באופן נפשי כמובן) ומוחץ אותו. הורג אותו. ואז מחליף אותו במחשבה חיובית. ("אני יכול לעשות את זה! רק עוד קילומטר אחד!")

"דע את עצמך ותנצח בכל הקרבות" – סון טסו

6. למד להכיר את עצמך. כאשר הולכים לקרב, המפקד החכם לומד להכיר את אויבו בצורה טובה מאוד. אינך יכול להביס את האויב מבלי להכיר אותו. ובעת ניסיון להתגבר על דימוי עצמי שלילי ולהחליפו בביטחון עצמי, האויב שלך הוא אתה עצמך. למד להכיר את עצמך היטב. התחל להקשיב למחשבותייך. התחל לכתוב יומן אישי על מחשבותייך, ונסה לנתח ולהבין מדוע יש לך מחשבות שליליות כאלה. לאחר מכן חשוב על דברים חיוביים בעצמך, הדברים שאתה יכול לבצע בצורה טובה, הדברים שאתה אוהב. התחל לחשוב על המגבלות שלך, ואם הן אכן מגבלות אמתיות או מלאכותיות. חפור עמוק בתוכך, ובסופו של דבר תמצא ביטחון עצמי גדול עוד יותר.

חייגו כעת לייעוץ חינם – 072-3945458

7. התנהל באופן חיובי. יותר מאשר מחשבה חיובית, עלייך ליישם זאת. פעולה, למעשה, היא המפתח לפיתוח ביטחון עצמי. זה דבר אחד ללמוד לחשוב חיובי, אך כשאתה מתחיל לפעול, אתה משנה את עצמך, פעולה אחת בכל פעם. אתה הוא מה שאתה עושה, ואם אתה משנה את מה שאתה עושה, אתה משנה את מה שאתה. פעל בצורה חיובית, נקוט בפעולה במקום לומר לעצמך שאתה לא יכול, תהיה חיובי. דבר עם אנשים בצורה חיובית, והשקע אנרגיה בפעולותייך. בחלוף הזמן תוכל להתחיל להבחין בהבדל.

8. היה אדיב, חביב ונדיב. כל כך נדוש. אם זה נדוש מדי בשבילך, המשך הלאה. אבל לכל השאר, דעו שלהיות נדיבים לאחרים, ונדיבים לעצמכם ולזמנכם ולמה שיש לכם, היא דרך עצומה לשיפור הדימוי העצמי.
אתה פועל בהתאם לכלל הזהב, ואתה מתחיל להרגיש טוב עם עצמך, ולחשוב שאתה אדם טוב. זה עושה פלאים לביטחון העצמי, תאמין לי.

"מפתח חשוב להצלחה הוא ביטחון עצמי. מפתח לביטחון עצמי הוא הכנה". – ארתור אש

9. התכונן. קשה להיות בטוח בעצמך אם אינך חושב שאתה טוב במשהו. נצח את התחושה הזו על ידי הכנה עצמית עד כמה שניתן. חשוב על זה כמו בחינה: אם לא למדת, לא יהיה לך הרבה בטחון ביכולות שלך להצליח. אבל אם אתה לומד ימים ולילות, אתה מוכן, ולכן תהיה הרבה יותר בטוח. עכשיו חשוב על חייך בתור בחינה, והכן את עצמך.

10. דע מהם העקרונות שלך וחיה את חייך לפיהם. מה הם העקרונות עליהם בנויים חייך? אם אתה לא יודע, אתה בצרות, כי החיים שלך ירגישו חסרי כיוון. אני מנסה לחיות על פי כלל הזהב (ולעיתים קרובות נכשל). זהו עיקרון המפתח שלי, ואני מנסה לחיות את חיי בהתאם לו. יש לי עקרונות אחרים, אבל הם בעיקר קשורים בדרך כלשהי לכלל זה (יוצא מן הכלל הוא "לחיות לפי התשוקה שלי"). חשוב על העקרונות שלך… אולי יש לך אותם, אבל לא חשבת עליהם לעומק. חשוב אם אתה באמת חי את העקרונות הללו, או אם אתה רק מאמין בהם אבל לא פועל לפיהם.

11. דבר לאט. דבר כ"כ פשוט, אבל יכול לגרום להבדל משמעותי באופן בו אחרים רואים אותך. אדם עם סמכות, מדבר לאט. זה מראה ביטחון. מי שמרגיש שהוא אינו שווה את ההאזנה, ידבר במהירות, בגלל שהוא לא רוצה למנוע מאחרים לחכות למשהו שאינו ראוי להאזנה. גם אם אינך מרגיש בטוח כמו מישהו שמדבר לאט, נסה לעשות את זה כמה פעמים. זה יגרום לך להרגיש בטוח יותר. כמובן, אל תעשה זאת בקיצוניות, אבל אל תשמע נמהר.

12. עמוד ישר. מתח את הכתפיים לאחור, כשתזכיר לעצמך לעמוד ישר וזקוף, תרגיש טוב יותר עם עצמך. תאר לעצמך שחבל מושך את החלק העליון של ראשיך לעבר השמים, ושאר הגוף שלך מתיישר בהתאם. דרך אגב, אנשים העומדים זקוף נראים אטרקטיביים יותר. זה טוב לדעתי.

13. הגדל את הסמכות. איך אתה יכול להרגיש מוסמך יותר? על ידי הפיכה למוסמך. ואיך אתה עושה את זה? על ידי לימוד ותרגול. פשוט עשה זאת בחלקים קטנים. אם אתה רוצה להיות כותב מוסמך יותר לדוגמא, אל תנסה להתמודד עם כל מקצוע הכתיבה בבת אחת. פשוט התחל לכתוב יותר. מגזין, בלוג, סיפורים קצרים, קצת כתיבה עצמאית. ככל שתכתוב, כך תהיה טוב יותר. פנה 30 דקות ביום לכתיבה (לדוגמא), ובפועל כך תגדיל את היכולת שלך.

14. הגדר מטרה קטנה והשג אותה. לעתים קרובות אנשים עושים את הטעות של ירי לירח, ואז כשהם נכשלים, הם מתייאשים. במקום זאת, כוון למשהו הרבה יותר הגיוני להשגה. הגדר מטרה שאתה יודע שתוכל להשיג, ולאחר מכן השג אותה. אתה תרגיש מצוין. עכשיו הגדר מטרה קטנה נוספת והשג גם אותה. ככל שתשיג יותר מטרות קטנות, כך תשתפר, ותרגיש טוב יותר. תוך זמן קצר תתחיל להגדיר מטרות גדולות יותר (אך עדיין ברות השגה) ותשיג אותן.

15. שנה הרגל קטן. לא הרגל גדול, כמו הפסקת עישון. אלא הרגל קטן, כמו כתיבה של דברים. או התעוררות 10 דקות קודם לכן. או שתייה של כוס מים כשאתה מתעורר. משהו קטן שאתה יודע שביכולתך לעשות. עשה זאת במשך חודש. לאחר שהשגת את זה, תרגיש כמו מיליון דולר.

16. התמקד בפתרונות. אם אתה מתלונן, או מתמקד בבעיות, שנה את זה עכשיו. התמקדות בפתרונות במקום בבעיות היא אחד הדברים הטובים ביותר שתוכל לעשות עבור הביטחון העצמי והקריירה שלך. "אני שמן ועצלן!" אז איך אתה יכול לפתור את זה? "אבל אני לא יכול להניע את עצמי!" אז איך אתה יכול לפתור את זה? "אבל אין לי כוח!" אז מה הפתרון?

17. התנדב. קשור לטיפ "להיות אדיב ונדיב" לעיל, אבל ספציפי יותר. זוהי עונת החגים… תוכל למצוא זמן להתנדבות למען מטרה טובה, להפצת שמחת חג, על מנת להפוך את חייהם של אחרים לטובים יותר? זה יהיה חלק מהזמן הטוב ביותר שאי פעם תבלה, והתועלת המדהימה היא שתרגיש טוב יותר עם עצמך, באופן מיידי.

18. תהיה אסיר תודה. אני מאמין גדול בהכרת תודה, כפי שכל מי שקורא את הבלוג הזה במשך זמן רב מאוד יודע היטב. אבל אני כותב את זה מכיוון שבעת היותך אסיר תודה על מה שיש לך בחיים, על מה שאחרים נתנו לך, תוכל להרגיש טוב יותר… זו יכולה להיות פעילות מאוד חיובית ומתגמלת שתשפר את הדימוי העצמי שלך.

19. בצע פעילות גופנית. אלוהים, נדמה לי ששמתי את זה כמעט בכל רשימה. אבל אם לא אכתוב את זה אני אעשה לך עוול. התעמלות היא אחת מהפעילויות המעצימות ביותר שלי בשנים האחרונות, וזה גרם לי להרגיש הרבה יותר טוב עם עצמי.
כל מה שאתה צריך לעשות זה לצאת להליכה מספר פעמים בשבוע, ותתחיל לראות יתרונות.

20. העצם את עצמך עם ידע. העצמה עצמית, באופן כללי, הוא אחת האסטרטגיות הטובות ביותר לבניית ביטחון עצמי. ניתן לעשות זאת בדרכים רבות, אך אחת הדרכים הבטוחות ביותר היא באמצעות ידע. זה נמצא באותה הדרך כמו שיפור יכולת והכנה… על ידי למידה, תהיה בטוח יותר… אתה לומד על ידי ביצוע מחקר ולמידה. האינטרנט הוא כלי נהדר, כמובן, אבל כך גם האנשים סביבך, אנשים שעשו את הדברים שמעניינים אותך, ספרים, מגזינים, ומוסדות חינוך.

21. תהיה פעיל. לעשות משהו זה כמעט תמיד טוב יותר מאשר לא לעשות כלום. כמובן, ביצוע של משהו עלול להוביל לטעויות… אבל טעויות הן חלק מחיים. כך אנו לומדים. בלי טעויות, לעולם לא נשתפר. אז אל תדאג. פשוט עשה משהו.  קום מהכיסא ותתחיל לעשות – באופן פיזי, או על ידי נקיטת צעדים להשגת מטרה.

רוב האנשים חיים בתחושה שהם מסוגלים ליותר ושמגיע להם יותר מהחיים. כמה נפלא יהיה אם תדעו שעשיתם כל שביכולתכם כדי להגיע לזה, ליצור תהליך של שיפר עצמי נרחב, ראשית שיפור הדימוי שלנו בעיני עצמנו ולאחר מכן שיפור כל האספקטים בחיינו.
תהליך התפתחות כזה רובנו עוברים מדי יום או לפחות מנסים. כל אחד מנסה להיות הגרסה הטובה ביותר שלעצמו שהוא יכול להיות בתחומים שונים של החיים. אנשים מנסים לשפר את הקריירה שלהם, לומדים תחומים נוספים, משווקים את עצמם על מנת להגדיל מעגל לקוחות, מנסים לקבל קידום בעבודה, משפרים את תזונתם כדי להיות בריאים יותר (כן בעיקר רזים יותר), עוברים תהליכים מעצימים (אימון, טיפול, סדנאות, קורסים וכד'), יוצרים מערכות יחסים חדשות, יוזמים רעיונות לפיתוח עצמי וסביבתי ותורמים לחברה ולקהילה. זהו תהליך שמטרתו לגרום לנו להיות יותר מסופקים מחיינו ולהעלות את ההערכה העצמית שלנו כדי להגיע להגשמה עצמית.

האם אפשר לשנות את מבנה האישיות שלנו, את האופי?
לכאורה, כל אדם נולד עם אישיות ייחודית, שבראשיתה מוגדרת בעיקר על פי הגנטיקה שירש, אך האישיות הזו מושפעת מאד גם מן הסביבה שבה אנו חיים, אדם בעל תכונות גנטיות מסוימות יתפתח באופן שונה לחלוטין אם ייוולד במדינה מפותחת או במדינת עולם שלישי למשל. השפעות סביבתיות שונות משפיעות מאד על גרעין האישיות של האדם. מכך ניתן להבין שגם בהמשך החיים ניתן ליצור שינויים באישיות ובאופי שלנו, בהשפעת הסביבה, או בעבודה אישית ממוקדת לנושא.

למה שנרצה לשנות את האופי של עצמנו?
מי שאינו מרוצה מהאישיות שלו, או מההישגים שלו עולה הרצון להשתפר ולהתפתח, לעתים אנשים בעלי מודעות מטילים את האחריות על הקשיים בחייהם בתכונות האופי שלהם (עקשנות, שיפוט מהיר, פזיזיות וכדומה)
ויש מי שחש כי הוא אינו ממש את הפוטנציאל שלו ורוצה לשפר את האישיות שלו כדי להתקדם בחיים, אנשים שחשים כי תכונה מסוימת הטבועה בהם מפריעה להם בחיי היומיום ומעוניינים לשנות אותה, או להשתמש בה בצורה אחרת, אפקטיבית יותר.
הרצון לשיפור עצמי יכול לנבוע ממטרה מוגדרת, כמו למשל להצליח יותר בעבודה, או לחלופין ממטרה אישית עמוקה יותר, של רצון לפתח אישיות טובה יותר, מוערכת יותר בעיני הסביבה.
שיפור עצמי נעשה בתהליך ששזור בפיתוח המודעות העצמית, כדי להשתפר יש להכיר את עצמנו פנימה, גם את מה שצריך לשפר וגם את מה שאנחנו שואפים להיות, מה הם הערכים שלנו, במה אנו מאמינים, כיצד אנו מדמיינים את עצמנו בסוף התהליך.

יש המרגישים לעתים כי תכונה ספציפית שלהם מפריעה להם, אך אינם מודעים לגורם שפיתח אצלם את התכונה הזו
בעזרת פיתוח המודעות העצמית ניתן להגיע לשורשי התכונות השונות, ולשנות אותן מן היסוד, ולהתמודד עם חוסר ביטחון עצמי.
אין אדם שיכול להשתנות לחלוטין מקצה קצה, אך שינויים קטנים ושיפורים במבנה האישיות אפשריים בהחלט רק צריך לקבל החלטה להתחיל תהליך ולמצוא את הכלים ליצירת השינוי, בין אם מדובר בכלים פנימיים כמו תעצומות נפש, מוטיבציה, תוכנית אישית ובין אם ע"י אנשי מקצוע המתמחים בליווי תהליכי שיפור עצמי.

מדריך חינמי לשיפור הביטחון העצמי להורדה
סמנו את הגיל לו מיועד המדריך
ילדים – גילאים 3 – 10 נוער – גילאים 11 – 18 בוגרים – גילאים 19 – 60 מבוגרים – גילאים 60+

Back to top button