הגשמת חלום, פתיחת עסק עצמאי

פתיחת עסק עצמאי – להגשים חלום!
פתיחה של עסק עצמאי הוא תהליך מאתגר, שטומן בתוכו לא מעט סיכונים – אך גם לא מעט סיכוי והרבה מאד יתרונות. לא לכל אחד מתאים לפתוח עסק עצמאי. ישנם אנשים אשר זקוקים לשגרה, לידיעה שהמשכורת "דופקת" בזמן ושהגובה שלה קבוע, ללא שינויים מרחיקי לכת ומבלי להצטרך לעבוד קשה על מנת לשמר את מקום העבודה. אך לעומתם, עבור אחרים פתיחת עסק עצמאי היא הגשמת חלום של ממש, מימוש עצמי וכמיהה רבת שנים ליישום של תוכניות ופנטזיות שנרקמו לאורך שנים. אלו הם האנשים ששואפים לעבוד, לפתח ולהתפתח, ליזום וליצור, להתקדם ולשפר.
ניתן להתחיל בשלב הראשון כעוסק פטור ולאחר מכן לגדול לעוסק מורשה – ישנו ברשת המון מידע בנוגע לפתיחת עוסק פטור ויש הרבה שניתן לעשות לבד ישנו המדריך הזה לפתיחת עוסק פטור המקיף ברשת שכולל כל השלבים שניתן לבצע לבד, למי שחושב לפתוח עסק בהשקעה בינונית או גדולה רצוי לקחת בחשבון שעוסק פטור לאו דווקא יועיל, ויהיה עליו לפתוח תיק עוסק מורשה ברשויות המס, גם כאן התהליך לא מורכב מדי ואין לאפשר לחשש מפתיחת תיקים ברשויות השונות (מס הכנסה, מע"מ, ביטוח לאומי) להרתיע מפתיחת עסק, התהליך מולם מתייעל בשנים האחרונות וניתן להיעזר בעלי מקצוע כמו רואי חשבון או יועצי מס בתהליך הפתיחה ובניהול התיקים מול הרשויות הללו.

למה לפתוח עסק עצמאי?
לעתים אנשים תוהים לעצמם – מה רע בעבודה כשכיר? מדוע בכלל כדאי לפתוח עסק עצמאי?
ובכן, לפתיחה של עסק עצמאי ישנם יתרונות רבים מאד. ראשית, בעסק עצמאי ישנה גמישות בשעות העבודה. בעל העסק יכול להחליט באלו שעות הוא מעוניין לעבוד, ועל פיהן לקבוע את שעות הפתיחה של העסק – כמובן, מתוך ידיעה שככל שיעבוד יותר, סביר להניח שירוויח יותר. שנית, בפתיחת עסק עצמאי ישנו מוטיב של הגשמה עצמית, של מיצוי פוטנציאל, של אתגר ושל עניין בחיים. אנשים רבים מרגישים שחיקה משמעותית בעבודה קבועה כשכיר, וזקוקים לשינוי ולהתפתחות כל הזמן. עבודה עצמאית מאפשרת להם לעשות זאת, לנתב את קצב העבודה על פי היכולות שלהם והרצון שלהם, וליצור שינויים כל הזמן. יתרון נוסף, שאינו קיים בכל עסק עצמאי, אך נפוץ מאד בו, הוא האפשרות לעבוד מן הבית. עסקים עצמאיים רבים מעניקים ללקוחותיהם שירותים מסוגים שונים, אותם ניתן לבצע מן הבית, לעיתים בתוספת של פגישות אקראיות מחוץ לבית. אפשרות זו מתאימה מאד לאנשים שמעוניינים להישאר בבית עם הילדים, לנכים אשר מתקשים ביציאה מן הבית, או לאנשים שפשוט אוהבים להישאר בפינה הפרטית שלהם. עוד יתרון הוא אפשרות ליצירת נכסים ואף להתעשרות. בעסק עצמאי ניתן לפתח ולהגדיל את ההכנסות בכל זמן, בעצם כאשר אדם הופך עצמאי הוא מגדיל את האחריות שלו לגודל ההכנסה שלו, ככל שיעבוד יותר, יהיה יצירתי יותר, ייתן שירות טוב יותר, כך יוכל להגדיל את הכנסותיו וישנו פוטנציאל לרווחים גבוהים במיוחד, אך גם פוטנציאל להפסד, על כן חשובה לא פחות מהמאמץ, התנהלות כלכלית ועסקית נכונה, מתוכננת ומחושבת!

איך פותחים עסק עצמאי?
אם חלומכם הוא פתיחת עסק עצמאי, על מנת להגשימו צריך להתחיל מן הבסיס: מהו התחום שבו תרצו לעבוד, איזה עסק אתם מעוניינים לפתוח?
ההחלטה על פתיחת עסק צריכה להתבסס על כמה נתונים עיקריים:
1. הכישרונות של בעל העסק, מה הוא מסוגל לעשות, במה הוא יכול לעבוד, במה יצליח במיוחד?
2. מה דורש השוק, יתכן שיוזם העסק רוצה מאד, למשל, לפתוח חנות בגדים באזור מגוריו, אך יצא הגורל שרק בשכונה שלו יש כבר 4 או 5 חנויות בגדים, בנוסף לחנויות שבשכונות הסמוכות. לעומת זאת, חסרה מסעדת מזון מהיר בשכונה, במצב כזה יש לשקול אולי, לפתוח דווקא חנות מזון ולא חנות בגדים. בדיקה של השוק היא חלק חשוב מאד בפתיחת העסק, על מנת ליצור עסק מצליח.
3. נכסים, מהם הנכסים של פותח העסק, כמה כסף יוכל להשקיע בעסק שלו וכמה יוכל להלוות מהבנק.
4. כדאיות, אולי החשוב ביותר, האם כדאי להפסיק את העיסוק הקיים ולוותר את ההכנסה הקיימת בכדי לפתוח עסק חדש
5. חדש או יד 2 – יש לבחון רכישת עסק קיים אל מול פתיחת חדש, לעתים עסק עם ציוד, מוניטין וקהל לקוחות יכול להוות התחלה טובה יותר מאשר פתיחת עסק מהתחלה, לעומת זאת יש לבחון היטב שלא רוכשים עסק כושל בלי יכולת לשנות את המצב.
6. לבד או עם שותף – יש לבחון האם אפשרי לממן, להקים, לנהל ותפעל עסק לבד או שיש צורך בשותף.

השלבים הבאים
לאחר ההחלטה על סוג העסק, יש לפעול בשלבים הבאים:
תוכנית עסקית – אולי השלב החשוב ביותר, יש להרכיבה באמצעות יועץ עסקי או לחפש פורמטים לכך ברשת, ניתן להיעזר לשם כך בשירותי המעוף, שירות של משרד הכלכלה לעזרה וייעוץ לבעלי עסקים ומי שמעוניין לפתוח עסק, ניתן לעבור קורסים והדרכות לפני פתיחת עסק וכן לעסקים בקשיים או כאלה שרוצים להתפתח.
מימון של העסק –  מהון עצמי או באמצעות הלוואה מתאימה, יש לבחון את הסכום הנדרש לפתיחת העסק כמו גם תזרים למימון תקופה ראשונית ללא הכנסות או בהכנסות שלא יספיקו למימון ההוצאות השותפות.
רכישה או שכירות של מקום לעסק, או לחלופין בחירה לעבוד מהבית, המקום ממנו יפעל העסק יכול להיות קריטי להצלחתו, בעיקר בעסקים שמבוססים על דריסת רגל שלקוחות עוברים ושבים.
רכישה של ציוד לעסק, מריהוט ועד סחורה לממכר – יש לבצע סקר שוק, לבחון ציוד יד שניה או חדש, להרכיב רשימת ציוד מינימלית להתחלה ורשימה להמשך הדרך.
פרסום של העסק בסביבה, במדיות ארציות, או באינטרנט – מומלץ למתג את העסק, להעניק לו שם שמבטא את הייחודיות שלו, וליצור לוגו מתאים, על מנת שהעסק יזוהה בקלות, ושאנשים יוכלו לדבר עליו, לספר עליו וכמובן להגיע אליו בקלות על מנת לרכוש את המוצרים של העסק או לקבל את שירותיו.זאת לא חכמה לפתוח את העסק הטוב, המחוכם והייחודי ביותר, עם המוצר/שירות היעילים ביותר אבל החנות נמצאת באמצע המדבר ואין לאף אחד מושג על העסק שלך, פרסום יעיל הוא חלק עיקרי בעסק טוב – בררו את המדיה המתאימה לכם (פרסום במקומון, שלטי חוצות, עיתונים, חלוקת פליירים), או פרסום און ליין, (פתיחת אתר אינטרנט או עמוד פייסבוק עסקי, פרסום באינדקס אינטרנטי וכדומה) שימו לב שאתם משקיעים בפרסום בהתאם לתוכנית העסקית, לא מעט מדי שלא תהיה תועלת ולא הרבה מדי שיחרוג מהתקציב.
העסקת עובדים, אם יש בהם צורך, חשבו את עלויות השכר של העובד יחד עם חבות מעביד (הפרשות כמו פנסיה, ביטוח לאומי וכו) בדקו כמה עובדים צריך במשמרת ואם בכלל יש צורך בעובדים או שזה עסק של איש אחד.
התחלת העבודה בפועל -הכל מוכן? צאו לדרך!

Back to top button