אימון עסקי

לכל אחד מאתנו יש חלום, חלום לבנות משפחה מאושרת, זוגיות טובה עם בן הזוג שלנו, עבודה טובה עם מימוש עצמי וסיפוק, פרנסה בשפע וברווח. למרבה הצער, ניתן לומר שרק לפעמים חלומות מתגשמים, מרבית האנשים לא מצליחים להגשים את חלומותיהם. מדוע? הגשמת חלומות טוענה פעמים רבות בצורך לעששות שינוי בקיים. רבים חוששים מאוד לעזוב את הקיים ואת הבטוח שחיים ולפנות לכיוון לא ידוע שטומן בחובו בדרך כלל סיכונים כאלו ואחרים. זו אחת הסיבות לכך שאנשים נמנעים להקים משפחה, לעזוב עבודה שאינה מסבה להם כל סיפוק או לעשות הסבת מקצוע  במקרה שהמקצוע שרכשו אינו מתאים להם.

חלקנו גדלנו מתוך אמונה שעבודה היא אמצעי להשגת כסף ואמורה להיות קשה ולעיתים אף הישרדותית. כתוצאה מכך איננו מעיזים לחלום על מציאות אחרת, מציאות בה אנו קמים בבוקר מסופקים והולכים לעבודה אשר אנחנו חלמנו עליה וצעדנו עד להגשמת המטרה שהצבנו לעצמנו. למעשה, גם אלו שמעיזים לחלום עושים זאת ב"קטן", החלומות שלהם מתבססים על חוויות העבר ולא על דברים חדשים באמת. כך נשארים רבים מאתנו תקועים בדפוסי חיים ישנים מבלי יכולת להמריא למעלה ולהתקדם באמת.

אימון עסקי אישי או קאוצ'ינג הוא תהליך שמטרתו להחזיר לאדם את היכולת לחלום רחוק ולהעז להציב לעצמו מטרות ויעדים. האימון העסקי בודק אצל האדם, מהו החזון האמתי שלו בנוגע לתחום העבודה והעיסוק שלו. בבסיס האימון העסקי עומדת הגישה שהמקום בו נמצא האדם בהווה, הוא תוצאה של המטרות שקבע לעצמו בעבר. מכאן, שלכל מקום אליו ישאף להגיע, הבחירה בידיו ועליו להציב לעצמו מטרות ולפעול בעקביות ובנחשיות להשגתן.

למי מיועד אימון עסקי ומה הוא כולל?

אימון עסקי מיועד למנהלי עסקים , לעובדים עצמאיים ובעצם לכל עובד שרוצה לקדם את עצמו בתחום העסקים.

אימון עסקיאימון עסקי כולל:

  • יצירת חזון מקצועי והצבת מטרות בדרך להגשמתו.
  • הסבה מקצועית
  • ניהול זמן יעיל
  • האצלת סמכויות בעסק
  • שיפור מיומנויות ניהול
  • שיפור מיומנויות תקשורת
  • מעבר בין תפקידים בעבודה
  • אימון אישי לראיון עבודה
  • התמודדות עם שינויים ועוד.
  • אימון תעסוקתי

דוגמא למקרה בו אימון עסקי חולל שינוי מהותי:

ב' עבדה שנים רבות בתחום הכלכלה. היא החליטה להגיע לאימון עסקי על רקע תחלופה רבה של מקומות עבודה. היא הרגישה חוסר סיפוק בכל מקום עבודה שעזבה ולא מצאה את מה שבאמת יספק אותה, היא לא הגיע האל המנוחה ואל הנחלה. היא הגיעה לאימון כדי למצוא מהו המקום שיעניק לה סיפוק והתלהבות. המאמנת דווקא חשבה שנכון יותר בשלב ראשון לחשוב על השאלה מדוע מ' החליפה מקומות עבודה רבים כל כך. בתהליך האימון הגיעה מ' למסקנה שהתפיסה של הוריה שראו בעבודה אמצעי פרנסה גרמה לה ללמוד מקצוע שאינו באמת תואם את רצונותיה האמתיים אלא מתאים לתפיסה הסביבתית. היא חשה את עצמה לא שווה ולא חשובה מספיק כדי לבחור לעצמה מקצוע עם חזון אישי. בתהליך האימון נבחרו שלושת המטרות הבאות: הראשונה, להתחבר לעצמה ולחוש את עצמה חשובה מספיק כדי  לבנות חזון אמתי בנוגע למקצוע. המטרה השנייה הייתה כמובן למצוא תחום עיסוק שילהיב אותה ויגרום לה לסיפוק אמתי. המטרה השלישית , להתמיד בתהליך האימון למרות הקושי שכרוך הדבר. מטרה זו הייתה חשובה לכל התהליך היות ומ' התרגלה לא להתמיד במקום אחד בגלל המעבר המרובה מעבודה אחת לשנייה.

dreamstime_xs_28713727

האימון יוצא מתוך נקודת הנחה שאנו אחראיים על הסיפוק שלנו . קביעת מטרות ויעדים חשובה ביותר לתהליך אך אינה בלעדית, כדי לממש את המטרות והיעדים שנקבעו חייבים לקבוע גם מטרות לפעולה. המטרות חייבות להיות הדרגתיות וחובה להתמיד בהן. בכל מפגש של אימון מקבל המתאמן פעולה במתחייב לבצעה, כך בכל פעם מתחייב על פעולה אחרת בדרך לשינוי המיוחל. מ' התמידה בביצוע המשימות שנקבעו במהלך האימון והצליחה בהן מאוד.

האימון דוגל אף בגילוי של האוטומטים שלנו כלומר של דפוסי חשיבה ישנים והתנהגויות שסיגלנו לעצמנו ולשנות אותם כדי להביא את עצמנו למקום חדש בחיינו. באימון מקצועי מאמינים שניתן להחליף את דרכי החשיבה ואת ההתנהגויות השונות . בעקבות תהליך האימון החליטה מ' להחליף את תחום העיסוק שלה, היא מצאה את עצמה בתחום של ניהול מועדון לקוחות והייתה מאושרת ומסופקת.