השלמה עצמית

להיות שלם אך לא מושלם

כאשר נגיע למצב שבו כל אחד יאמין בלב שלם במשפט אשר כתוב בכותרת, יישארו הרבה פסיכולוגים ויועצים חסרי עבודה.

מדוע כל כך קשה לנו לקבל את עצמינו, מדוע אנחנו מלאי ביקורת על דברים כה רבים אצלנו?
שאלה זו מעסיקה רבות את חקר הפסיכולוגיה האנושית ומנסה לאורך הדורות לתת מענה ופתרון לאנשים אשר סובלים כל כך מחוסר קבלה עצמית.

קשה מאד לצמוח בסביבה ביקורתית
כמעט אף אחד לא יכול לפרוח ולהצליח כאשר הוא נמצא בסביבה ביקורתית ועוינת. ביקורת תמידית מחלישה אותנו, מוציאה את הרוח מהמפרשים ומורידה לנו את הביטחון העצמי.
עכשיו תארו לעצמכם כי האדם אשר עושה את כל הנזק הזה הוא האדם בעצמו. נשמע מופרך לחלוטין. אך זוהי אכן העובדה המצערת הקיימת בפלח נרחב של האוכלוסייה, חוסר קבלה עצמית המוביל לביקורת והרס עצמי.

woman-801711_1920

מדוע זה קורה
אנחנו מוצפים ומוקפים במסרים ושדרים על הדרך שבה אנחנו אמורים להיראות, באיזו עבודה כדאי שנעבוד, מה אנחנו אמורים ללבוש, איזה מזון אנחנו צריכים לאכול. ואיך ראוי שהילדים שלנו יתנהגו ויראו. מובן שכל השדרים האלו הם לא מציאותיים לגבי כלל האוכלוסייה ומונעים מצרכים שיווקיים ופרסומיים. אבל לצערנו הציפיות המוגזמות האלו מצליחות לחלחל להרבה אנשים ולגרום להם תחושות של חוסר ערך עצמי וביקורת רבה על עצמם.

כאשר אנחנו מצפים לעמוד בסטנדרטים לא ריאליים אין זה פלא שנגיע למצב של חוסר בקבלה עצמית. איך נוכל לאהוב ולקבל מישהו שלא עונה על הציפיות האלו, איך נוכל לקבל ולאהוב את עצמינו.

בואו ננסה לעצור רגע את מעגל הקסם ההרסני הזה. זכרו כי אתם עומדים בפני עצמכם בזכות האדם הייחודי שאתם.

להיות שלם אך לא מושלם. זוהי למעשה התורה העומדת מאחורי הקבלה העצמית וההשלמה העצמית. כאשר נלמד להכיר באמת, מעומק ליבנו בעובדה כי אנחנו הוא מי שאנחנו על כל מכלול התכונות שיש בנו. חלקן חיוביות יותר, חלקן חיוביות פחות.  כנ"ל גם לגבי המראה החיצוני, אשר רוב הסיכוי כי הוא איננו עונה על דרישות הפוטושופ שאותם אנחנו רואים בכל פרסומת או בכל שער עיתון. ובכן כאשר נדע להסתכל במראה , להתבונן בעצמינו בלבן של העיניים ולהגיד. נכון אני אינני מושלם, אבל יחד עם זאת אני מרגיש שלם כמכלול האדם שהנני. או אז נדע כי הגענו את המנוחה והנחלה של קבלה עצמית, משם הדרך סלולה לחיים מאושרים ושלווים יותר.

Back to top button