אימון אישי לילדים ונוער

אימון אישי לילדים – לצמוח בכל גיל!

אימון אישי הוא תחום שנעשה נפוץ ופופולארי בשנים האחרונות. אנשים רבים עוברים קורסים של אימון אישי, על מנת לנסות ולהתקדם person-731165_1920בחיים, להשתחרר ממתחים ומ"תקיעות", ולהצליח בתחומים שונים. אימון אישי אינו מיועד רק למבוגרים. אימון אישי לילדים עשוי להיות יעיל מאד עבור ילדים אשר מתמודדים עם קשיים, בין אם הם קטנים או גדולים. ביכולתו לסייע לילד לקבל את האחריות על חייו, ונותן לו כלים להתמודדות עם כל קושי. באמצעות אימון אישי לילדים, הילד מחזק את נקודות האופי החזקות שלו, ולומד להתמודד עם נקודות החולשה שלו.

אימון אישי לילדים – למי זה מתאים?

למעשה, אימון אישי לילדים מתאים לכל ילד, ותורם הרבה מאד גם ללא מטרה מוגדרת. כל ילד יכול להיעזר באימון אישי לילדים על מנת לפתח את האישיות שלו. אך אימון אישי לילדים מתאים במיוחד לילדים אשר מתמודדים עם קשיים או בעיות כלשהן. ילדים מוגבלים, למשל, יכולים להיעזר באימון אישי לילדים על מנת להתמודד עם החברה, שלרוב אינה סובלנית למוגבלים, עם המגבלות הפיזיות ועם הקשיים הרגשיים הנלווים למוגבלות. אימון אישי, חשוב לזכור, אינו טיפול פסיכולוגי. אימון אישי הוא חווייתי, מתמקד בנקודות חיוביות ומלמד את הילד להאמין בעצמו וביכולות שלו.

אימון אישי לילדים – סוגים מיוחדים

אימון אישי לילדים יכול להיות כללי, ולחזק את הביטחון העצמי שלהם. עם זאת, ישנן קבוצות של אימון אישי לילדים אשר נועדו לסייע בקשיים ספציפיים, לדוגמא:girls-462072_1920

אימון קשב וריכוז – אימון אישי לילדים עם בעיות קשב וריכוז יכול ללמד אותם להתמודד עם הקושי. האימון מפחית את תחושות האשמה אצל הילד, ומלמד אותו להכיר בנקודות החיוביות של קשיי הקשב והריכוז, ולנתב את היכולות כמו גם את הקשיים שלו, למקומות חיוביים.

אימון פחדים – ילדים רבים סובלים מפחדים, לעיתים תלויי גיל ולעיתים בעקבות טראומה שחוו. אימון אישי לילדים יכול לסייע להם להתמודד עם הפחדים, ולנתב את הדמיון שלהם למקומות חיוביים וטובים יותר.

אימון חברתי – יכול לסייע לילדים לפתח כישורים חברתיים טובים יותר, להיפתח אל החברה ולתקשר עם חבריו בצורה נכונה יותר.

מתי צריך לשלוח נער/ה לאימון אישי?
לנוער בניגוד למבוגרים קל מאד להיכנס למקומות שהיציאה מהם קשה והתרוממות מהמקומות הללו היא לפעמים בלתי אפשריים ללא סיוע.
"איפה מתחיל האני שלי, ונגמר הילד של ההורים שלי?"
"מתי אתחיל לעשות בחיי מה שאני באמת רוצה ולא רק מה שרוצים ממני הורי. מתי אפסיק לרצות אותם ולהיות אני".
השפעות הבית עם כל הדרישות שלו מהנערים, סדר, ניקיון, חוקים, גבולות, למודים, הישגיות לא פעם גורמות לבני הנוער לחוש ברע ובתסכול.
מי מאיתנו לא שמע את הצעקות והמושגים: " די נמאס לי  תסתמי את הפה" – "מה את מבינה בכלל" –  "תרדו כבר ממני אני לא רוצה"
אנו ההורים תמיד דורשים ולוחצים, המורים לוחצים, החברה דורשת, והנער שלנו חש שכולם נגדו צריך לשרוד את כל הלחצים הללו.
דרישותינו להצלחה מתמדת ההשוואות שאנו עורכים בינו לבין חבריו בינו לבין אחיו מובילות אותו לתחושה והרגשה של "לא מוצלח" תחושה של "די לא רוצה יותר" "טוב אז אני לא יכול יותר" "אני לא טוב מספיק או "לא טוב בכלל".

כאשר ההערכה העצמית של הנער יורדת, ובעקבות כך גם הביטחון העצמי שלו יורד.
הערכה עצמית הנמוכה של הנער מביאה אותו לחיות באזור "הנוחות" שלו (אשליה) ושם הוא פוגש את התקיעות, התסכול, חוסר השקט, הדכדוך, הדיכאון, וההרס העצמי.
האם אנו ההורים התכוונו להביא את הילד שלנו למקומות הללו? בסך הכל מה רצינו? רצינו את ההצלחה שלו, רצינו את טובתו, רצינו להיות החברים הכי טובים שלו, רצינו לראותו מחייך ומאושר.
בעבודה עם בני הנוער הללו רואים את התסכול את הייאוש את חוסר האונים.
בעבודה המשותפת של המאמן והנערים נפרם מחדש סבך הקשרים שנוצרו להם עם השנים.
האימון על כל כליו הייחודיים מחזיר את הנערים הללו לקרקע היבשה והבטוחה.
בעבודה המשותפת דבר ראשון המאמן דואג להשיב להם את הערכה העצמית ומכאן הביטחון והדימוי העצמי.
דרך הערך העצמי והקבלה העצמית הבלתי מותנית יוצאים לדרך חדשה, ושבדרך זו יבין הנער כי הוא השחקן היחיד במשחק חיו, הכוח לעשות, הכוח לבנות, הכוח לשנות בחיו שלו נמצאים אצלו בלבד. ההצלחה החוסן האושר שלו תלויים באדם אחד בלבד, בו עצמו.
האהבה , הלימודים, הסדר, הניקיון,  שייכים לו בלבד ובידו השליטה בקבלת ההחלטות ובניהול חיו.
מכאן ועד הדרך להכרה ב"אני" שלהם, והמעבר לצמיחה ולהצלחות בכל תחומי החיים היא קצרה וקלה.

האימון מחדד את ההבחנה שבין מה אני רוצה מעצמי ובעצמי ומה אני עושה כי ההורים שלי רוצים כך.
לתהליך האימון כולו השפעה ישירה על מערכות היחסים בבית ומחוצה לו והנער מקבל את הלגיטימציה לקביעת דרכו העצמאית לחיים ומכאן גם פיתוח סולם ערכים חדש ועצמאי.
התהליכים מיועדים לכל בני הנוער ולא רק רק לנערים "עם בעיות", שכן רב הנוער תוהה ובוהה באותם נקודות דילמות בחיים.

עוד מאמרים שעשויים לעניין אותך