צרכנות נבונה

לקנות ולחסוך – לכאורה מדובר כאן באוקסימורון, דבר והיפוכו, שאינו בר ביצוע. שהרי, ברגע שקונים דבר מה, משלמים עליו, ולכן, בעצם, לא חוסכים. אמנם, נכון הדבר שאם רוכשים דבר מה יש לשלם תמורתו, אולם שאלת השאלות היא כמהמשלמים עבורו. שהרי, תמיד יהיו אנשים שההוצאות שלהם תהיינה גבוהות הרבה יותר מאלה של אחרים, למרות שבסופו של דבר שניהם הלכו לסופר וקנו מצרכי מזון, חומרי ניקוי ומוצרים נוספים הדרושים לניהול הבית.

איך דבר כזה קורה?

יש מספר פרמטרים שיכולים לגרום לכך שגם סלי קניות דומים מאוד יהיו שונים מאוד במחיר ששולם עבורם. אם אתם מעוניינים לחסוך בהוצאות על המזון שאתם קונים, נהגו על פי ההמלצות הבאות ותוכלו לראות תוצאות מיידיות בשטח.

מקום הקנייה – לא תמיד מודעים לכך, אולם היום ישנו מיתוג שונה לסוגים שונים של סופרמרקטים. אלה השכונתיים, הקרובים לבית, מציעים בדרך כלל מבחר גדול של מוצרים במחירים יקרים יותר. זאת משום שתשלומי השכירות של המקום יקרים יותר, ומשום שהם פועלים על פי העיקרון שכשללקוח נוח יותר, הוא גם מוכן לשלם יותר. לעומתם, ישנם סופרמרקטים אחרים, הממוקמים במקומות רחוקים יותר כגון אזורי תעשייה או באזורי הפריפריה של העיר, ובהם תוכלו למצוא את מרבית המוצרים (פרט, אולי, למוצרי מעדנייה ייחודיים), ולשלם עבורם מחירים הרבה יותר סבירים. חשוב לציין, שבמקרים רבים מדובר בסניפים המשתייכים לאותה רשת שגם הסופרים השכונתיים משתייכים אליה, אולם הם ממותגים אחרת ואפילו שמם (דיל, בול) מבהיר לצרכנים את ההבדל. בהקשר זה חשוב לציין גם, כי ישנם סופרמרקטים אחרים שמשתייכים לרשתות קטנות יותר או שהינם סופרים פרטיים מקומיים בעלי סניף אחד, המציעים מגוון רחב של מוצרים במחירים מפתים. המסקנה המתבקשת לאור כל האמור לעיל היא, שלפני שיוצאים לקניות כדאי "לעשות חושבים" ולקבל את ההחלטה שתהיה המשתלמת ביותר. ברוב המקרים, למרות המשפט האלמותי שלפיו "זמן שווה כסף", ההחלטה הנכונה ביותר תהיה להשקיע קצת יותר זמן ולנסוע לסופרים שנמצאים קצת יותר רחוק. הפערים במחירים הם הרבה פעמים מאוד משמעותיים.

קנייה לפי רשימה – גם אם זה נראה לכם מסורבל – ערכו רשימת קניות מסודרת וקנו רק את המוצרים המופיעים בה. תתפלאו לגלות, שכך אתם קונים הרבה פחות, משלמים הרבה פחות ומסתדרים מצוין עד לקנייה הבאה.

מוצר שנזרק הוא כנראה מוצר מיותר – השתדלו מאוד לא להכניס לרשימת הקניות שלכם מוצרים שהרגע זרקתם משום שפג התוקף שלהם. גם אם נדמה היה לכם עד כה כי מדובר במוצר שאתם צורכים באופן קבוע, כנראה שאם הוא נשאר במקרר או בארון לאורך זמן מבלי שפתחו אותו, זה פשוט רק נדמה לכם. נסו לא לקנות אותו ובדקו אם אתם מרגישים בחסרונו. במידה שהסדרתם יופי בלעדיו – כנראה שעשיתם את המהלך הנכון בכך שלא רכשתם אותו.

לא להתפתות למבצעים בשטח – רכשו במבצע רק מוצרים שהייתם רוכשים גם אם הם לא היו במבצע. מאוד לא מומלץ לרכוש מוצרים רק כי הם "במבצע", ואחר כך לגלות שהם עומדים כאבן שאין לה הופכין בארון, במקרר או במזווה. נכון, יש לפעמים מבצעים שנשמעים מאוד מפתים, אבל הם לא שווים שום דבר אם הם מתייחסים למוצרים שאתם בדרך כלל לא משתמשים בהם. במידה שיש מבצעים על מוצרים שאתם ממילא קונים – זה מצוין ובהחלט תורם הרבה לחיסכון בכסף שתוציאו על קניות.

רעב הוא אויב החיסכון – השתדלו מאוד לא להגיע לסופר רעבים. הרעב יגרום לכם בדרך כלל לקנות הרבה יותר ממה שאתם צריכים, אפילו אם אתם מגיעים עם רשימה מוכנה מראש. אם אתם רעבים, עברו בבית או בקיוסק שליד הסופר, קנו לכם משהו קטן לאכול שישקיט את רעבונכם, ואז התחילו בקנייה. כך תבטיחו, ככל שניתן, שבאמת תיצמדו לרשימה שהכנתם ותצאו מהסופר אך ורק עם הנזק הכספי המתחייב ולא מעבר לכך.

גם ילדים הם אויב החיסכון – נכון, קשה לכנות את הילדים המתוקים שלנו "אויב",  אולם הליכה לסופר עם ילדים מסתיימת, בדרך כלל, בהוצאה כספית גבוהה הרבה יותר מאשר הליכה לסופר בלעדיהם. זאת משום שהם תמיד רוצים "את זה" וגם "את זה" והרבה פעמים אנחנו נכנעים להם וקונים "את זה" ואולי גם "את זה" בין אם משום שאנחנו רוצים להצליח לסיים את הקנייה בסופר ללא סצנות מביכות ובין אם משום שרחמינו נכמרים על הילדים ש"נאלצו" לבוא איתנו לסופר, ואנחנו רוצים לפצות אותם על כך. הימנעות מהבאתם אל הסופר תחסוך לכם גם סצנות מביכות, גם רחמים הוריים ובעיקר – הרבה מאוד כסף.

תשלומים הם נוחים, אבל רק לכאורה – נכון, נראה מאוד נוח לפרוס את סכום הקנייה שלכם לתשלומים חודשיים, אולם בפועל הדבר גורם לכם, באופן פסיכולוגי לגמרי, לחשוב שאתם יכולים להרשות לעצמכם להוציא יותר כסף. העדיפו ככל שניתן לשלם על הקניות שלכם בתשלום אחד.

אם תנהגו על פי כל המלצה זו ועל פי כל שאר ההמלצות שהובאו כאן, סביר מאוד להניח שהסכום שתשלמו מעתה ואילך על הקניות שלכם בסופר יהיה הרבה יותר נמוך מהסכומים שהוצאתם עד כה. רכישה נבונה שתתבצע על פי ההנחיות שלעיל תאפשר לכם לדעת בדיוק כמה כסף אתם מוציאים מדי חודש על קניית מזון, ולנהל את התקציב המשפחתי שלכם בצורה הרבה יותר נכונה. בהצלחה!

נכתב על ידי יצחק פדידה