אימון תעסוקתי

אחת, שתיים, שלוש ולעבודה

אנשים משקיעים מחשבה רבה בבחירת המקצוע שבו הם רוצים לעסוק. לא תמיד הדרך לשם כל כך ברורה ונהירה לכולם. לעיתים אדם מוצא את עצמו בצומת דרכים חסר כל כיוון. במצב כזה אימון תעסוקתי יכול להיות מועיל מאד.

קיים אחוז קטן באוכלוסייה אשר יודע כבר מגיל צעיר מה הוא רוצה להיות כשיהיה גדול. אמנם רבים מהילדים שולפים תשובות שונות לשאלה מה אתה רוצה להיות כשתהיה גדול. אבל כפי שאמרנו, רק אחוז קטן מאד אכן ימשיך עם התוכנית הראשונית שהוא בנה כשהיה ילד.

אבל רוב מוחלט של האנשים ישנו את דעתם לא פעם ולא פעמיים עד שיגיעו להחלטה לגבי המקצוע שלהם ובכלל יכול להיות שיבחרו דווקא במסלול העצמאות – אימון להיות עצמאי

תחומים שכיחים בנושא

בחירת מקצוע מורכבת משלל שיקולים, לדוגמא:

  • כישורים אישיים –כל אחד צריך להכיר ביכולות שלו, דבר זה דורש בדיקה פנימית של החסרונות, יתרונות וכישורים שלנו. אדם צריך להכיר בעצמו האם הוא טוב עם מספרים, האם הוא מצליח לסחוף אחריו אנשים, האם יש לו חשיבה יצירתית וכן הלאה. בהתאם לכישורים האישיים, ניתן לחפש מקצוע אשר יענה על דברים אלו.
  • העדפה אישית- גם אם אני מאד טוב במתמטיקה, ייתכן וההעדפה האישית שלי לא תהיה לעסוק בתחום זה כל היום. בבואנו לבחור מקצוע אנחנו צריכים לבדוק האם זה משהו שנרצה לעסוק בו. אנחנו יכלים להיות טובים במשהו, אבל לבחור לעסוק במשהו אחר שבו אנחנו טובים גם ומעדיפים יותר.
  • יכולת פרנוס- בואו נודה על האמת, העבודה איננה רק יכולת להגשמה ומיצוי עצמי. העבודה היא גם, אם לא בעיקר, צורך בפרנסה. אדם הבוחר במקצוע שבו הוא הולך לעבוד צריך לחשוב על רמת החיים שאליה הוא שואף ובהתאם לכך לחפש תחום עיסוק אשר המשכורות המקובלות בתחום זה יתאימו לשאיפות אלו.
  • שוק העבודה- מומלץ להכיר את שוק העבודה, לדעת אילו מקצועו קיימים בחוץ. זאת גם דרך לקבל רעיונות לגבי מקצועות שונים וזאת גם דרך לקבל החלטה לגבי המקצוע בהתאם למידע שנלמד. האם זה מקצוע שניתן למצוא בו עבודה בקלות, או שאולי זה מקצוע שקיים רק במספר מקומות מוגבל. דבר אשר יקשה על מציאת עבודה בבוא הזמן.

קריטריונים אלו ועוד אחרים הינם חשובים בשבילנו לבדוק ולחשוב עליהם. לא כל כך פשוט לקבל תשובות מלאות ומקיפות לכל אחת מהשאלות האלו בעצמינו. לעיתים נרצה להיעזר במישהו המתמחה בתחום זה. המכיר את שוק העבודה, מכיר את הכישורים הנדרשים לכל עבודה ומכיר גם את טווח המשכורות הקיימות בשוק. אבל בעיקר זה מישהו שיעזור לך לבדוק ולהכיר את עצמך יותר טוב ולמקד את עצמך בהתאם לכל המידע החדש שתתמקד בו.

בשביל מקרים כאלו נועד מאמן אישי תעסוקתי.  המאמן התעסוקתי יעשה יחד איתך את כל השלבים האלו הכוללים גם אימון לראיון עבודה ויעזור לך לכוון את עצמך למקצוע המבוקש.

בעידן של ימינו רבים האנשים אשר אינם נשארים בעבודה אחת קבועה במשך כל חייהם. כיום היכולת והאפשרות להחליף עבודות היא מקובלת יותר. לעיתים אנשים מחליפים עבודות בעקבות רצון לחידוש או להתקדם.  לעיתים הצורך בהחלפת עבודה נובע דווקא מחוסר ברירה. לא כל תחום עבודה הוא תחום יציב ובטוח תעסוקתית ולצערנו אדם יכול למצוא את עצמו באמצע החיים מפוטר וחסר עבודה. אדם זה יצטרך להתחיל לערוך חשיבה מחודשת ובחינה מחודשת של המצב, לא תמיד הבחירה תהיה לחזור לאותו התחום ממנו הוא הגיע. גם כאן יכול לעזור מאד המאמן התעסוקתי. כיוון שהמצב החדש איננו זהה למצב שבו היה כאשר הוא חיפש את העבודה הקודמת שלו. במצבו כעת הוא בשלב אחר בחייו, השיקולים שהיו לו בעבר אינם בהכרח השיקולים שיש לו כיום וייתכן שהבחירות אותן הוא בחר בשלב מוקדם יותר בחייו היו שונות מהבחירות אותן הוא יבחר כעת.

מאמן תעסוקתי יעזור לך להתמקד בבחירת המקצוע האופטימאלי עבורך בשלב זה של חייך. אין מקצוע אחד שהוא מוחלט ויחידי עבור כל אחד, קיים מבחר מקצועות היכולים להתאים לכל אחד, אבל המטרה שלנו היא למצוא את העבודה שבשלב זה תהיה המיטבית עבורך שתענה על מרבית הצרכים אותם אתה מבקש למלא.

בזמנים בהם אתה על פרשת דרכים מקצועית ומרגיש מבולבל וחסר אונים, מאמן תעסוקתי יעזור לך לבחור בנתיב הנכון עבורך.