הפרעות אכילה

הפרעת אכילה לעתים מובילה להתעסקות בלתי פוסקת במשקל, במראה ובדימוי הגוף ומפריעה לאיכות החיים.
במקרים מסוימים הפרעת אכילה מצביעה על קשיים רגשיים עמוקים שמתבטאים באכילה לא מסודרת

אילו סוגי הפרעות אכילה קיימים ?
ישנם סוגים שונים של הפרעות אכילה:
אנורקסיה – הרעבה עצמית, האדם מרגיש שהוא שמן למרות שהוא כבר בתת משקל או שרואים את כל העצמות בגופו. התחושה המלווה אותו היא פחד לא מציאותי מאכילה והשמנה.
בולמיה – זלילה בכמות לא טבעית ואז התרוקנות על ידי חומרים משלשלים או הקאה.
אכילת יתר כפייתית –  אכילת יתר מעבר לדרוש לאדם, האדם אוכל על מנת להרגיע את עצמו, לעתים בהחבא ואינו מנסה להתרוקן כמו בבולימיה. התחושה המלווה אותו היא של גועל עצמי, אשמה וחוסר יכולת לשליטה באוכל.
השמנת יתר – האדם שוקל 20 אחוזים יותר מהמשקל הנורמלי לגובהו.
הפרעת אכילה לא מוגדרת –  לעיתים אנשים חווים תערובת של התופעות שהוזכרו ולא מתאימים לסוג מסוים . גם זה נחשב סוג של הפרעת אכילה ודורש טיפול.
הפרעת אכילה אצל ילדים – הפרעת אכילה יכולה להתחיל בילדות כדרך להשיג תשומת לב .הצהרת העצמאות הראשונה של הפעוט היא דרך האוכל. לרוב מחליטים בשבילו מה ללבוש , מתי לישון, לאן ללכת ובמה לשחק והמקום היחיד בו הוא יכול לבחור הוא האם לאכול וכמה. ישנם ילדים המפתחים סלידה ממאכלים שונים ומרקמים שונים או שלעתים הוריהם מתלוננים כי אינם אוכלים מספיק אך זו אינה נחשבת הפרעת אכילה אלא אם כן ישנו עיכוב בגדילה או בעיות נפשיות עקב כך. הפרעת אכילה אצל לפעוטות נחשבת בעייתית כאשר הפעוט מסרב לאכול או סובל מהעלאת גירה (ריפלוקס).

מהם הסממנים להפרעת אכילה?
אצל אנורקסים ניתן להבחין בפעילות גופנית מוגברת באופן כפייתי, הן כדי לשרוף קלוריות והן כדי לדכא את התיאבון ולבישת בגדים גדולים על מנת להסתיר את הרזון .
אצל בולמים ניתן להבחין לעתים בחתכים על פרקי האצבעות כתוצאה מגרימת הקאות באמצעות החדרת היד לפה, ובשלב מתקדם יותר ניתן לראות גם שיניים מתפוררות.

תופעות הלוואי של הפרעות האכילה הן לחלופין לעתים הגורמים לה – התעסקות בלתי פוסקת בדימוי העצמי, בדימוי הגוף, תחושת חוסר ביטחון עצמי וחוסר ערך עצמית שמובילה לעתים לפגיעה עצמית.

כיצד מטפלים בהפרעות אכילה ?
הפרעות אכילה חמורות עלולות לגרום למחלות ואף למוות, הטיפול במקים אלה כולל תוכנית תזונתית-רפואית הממוקדת בהשגה ושמירה על משקל תקין ובנוסף לכך התערבות פסיכולוגית ולעתים אף אשפוז.
במקרים קלים ניתן אך להתמקד בעזרת אימון אישי קואוצ'ינג בפיתוח הביטחון העצמי והעלאת הערך העצמי בכדי לנטרל את הפרעות האכילה.

 

 

Back to top button