נטרלו את הביקורת העצמית

לכל אחד מאיתנו יש ביקורת עצמית. אנחנו נולדים עם התכונה הזו, היא מהווה חלק בלתי נפרד מהדי. אן. אי. שלנו, למעשה הביקורת העצמית שלנו מתחילה כבר מגיל צעיר ומלווה אותנו לכל אורך החיים, בכל דבר שאנחנו עושים ובכל אחד מתחומי החיים שלנו. זהו הליך טבעי שמוטמע בכל אחד מאיתנו. לעומת זאת, היכולת לנטרל את הביקורת העצמית, היא תכונה נרכשת. לא כולם יודעים איך לעשות את זה. כשבמציאות, כל אחד יכול למעשה לעשות את זה.

זהו למעשה שינוי של דפוס חשיבה מוטמע ומולד, שמטרתו לעזור לכל אחד מכם, להגביר את הביטחון העצמי שלו, להתפתח ולהתקדם אל עבר המטרות שהוא הציב לעצמו בחייו. כלומר נטרול הביקורת העצמית, תעזור לכם להשיג את כל המטרות שרשמתם לעצמכם על דפי הנייר. כמו שציינו בסעיפים הקודמים, חשיבה חיובית תורמת לכם מבחינת ההתקדמות האישית, חיזוק הביטחון העצמי והשגת היעדים, המטרו והחזון האישי שלכם.

ביקורת עצמית ובעיקר ביקורת עצמית קטלנית פוגעת בכם בכל הרמות האפשריות. הן מבחינת הדימוי העצמי שלכם, שהופך להיות נמוך ככל שהביקורת קטלנית יותר, היא גם יוצרת סוג של התקרבנות, אתם חוזרים להאשים את הסביבה וכל דבר אחר במצבכם וכמובן, פוגעת בביטחון העצמי שלכם. ככל שהביקורת העצמית קטלנית יותר, כך, אתם מתרחקים יותר מהמטרות שלכם. לא סתם נאמר המשפט – מחשבה יוצרת מציאות, אם תחשבו על עצמכם שוב ושוב מחשבות שליליות, תחזרו שוב ושוב על אותם הדברים, יווצר מצב של שכנוע עצמי. בסופו של דבר, בגלל השכנוע העצמי הזה, אתם תאמינו בכל הדברים השליליים האלה, הם יהפכו לחלק ממבנה האישיות שלכם וכך, תיווצר מציאות חדשה, שהיא ממש לא טובה עבורכם.

דבר נוסף בנושא הנזק של ביקורת עצמית קטלנית הוא, שביקורת כזו עלולה להביא אתכם למצב של הרס עצמי ונפשי. אם אתם מגיעים למצב כזה, רוב הסיכויים הם שתצטרכו עזרה של אנשי מקצוע כדי לצאת מזה. לכן ככל שתקדימו לשנות את הגישה שלכם כלפי עצמכם, כך תהיה לכם יותר שליטה על עצמכם ועל הכיוון אליו תקחו את עצמכם בהמשך חייכם.

זה לא אומר שאסור לכם להעביר על עצמכם ביקורת, להיפך רצוי מאוד שתדעו לבקר את עצמכם. ההבדל החשוב הוא שתדעו להעביר על עצמכם ביקרות בונה, כלומר תלמדו מהטעויות, תבינו איך ואיפה טעיתם בדרך, או בגישה למצב מסוים, כדי שלהבא תדעו איך להתמודד עם הדברים בצורה טובה יותר. ככל שתשקיעו בעצמכם יותר, תשקיעו יותר בניתוח המצב, בראייה נכונה של הדברים והבנה של הדברים, כך הביקורת שלכם תהיה בונה יותר ותעזור לכם להתפתח מבחינה אישית.

 

Back to top button