קחו אחריות

לקחת אחריות, לפעמים זה מאוד פשוט לקחת אחריות על דברים שעשיתם. עשיתם משהו טוב, משהו ששיבחו אתכם עליו, משהו שזכה להכרה, משהו שלכם, הכי קל בעולם לקחת אחריות על משהו כזה. התחושה הטובה שמלווה את לקיחת האחריות, היא משהו שמאוד נעים להסתובב איתה, אתם גאים במה שעשיתם וה מובן מאליו שתרגישו ככה.

אולי הדבר שהכי קשה לכל אחד מאיתנו לעשות, הוא לקחת אחריות על הדברים הלא טובים שעשינו. לקחת אחריות על טעויות שעשינו. בעצם לקיחת האחריות על משהו שלילי אנחנו חושפים את עצמנו לביקורת של הסביבה ובאופן טבעי, לביקורת שלנו על עצמנו. הבעיה היא שהדרך הזו מובילה אותנו למצב של קורבנות. בלומר אנו הופכים את עצמנו לקורבנות של האירועים, במקום לקחת אחריות על מה שעשינו. בשלב הזה, אנחנו מאשימים אנשים אחרים, את הסביבה או אפילו את אלוהים בזה שהפכנו לקורבנות של האירועים.

לדוגמה, אם נסעתם מעל המהירות המותרת ושוטר עצר אתכם בצד, נתן לכם דוח ושלל את רישיונכם, התגובה הטבעית של רוב האנשים תהיה להאשים את השוטר במה שקרה. זאת למרות שברוב המקרים זו הייתה החלטה מודעת של הנהג, לנסוע מעל המהירות המותרת, תוך ידיעה שהדבר אסור על פי החוק. כשכמובן תמיד קיימת האפשרות, שמשטרת התנועה עלולה לעצור אתכם, לתת לכם דו"ח ושלול את רישיונכם.

התגובה הטבעית היא להסיר מכם אחריות, כלומר משטרת התנועה אשמה במצב שלכם. למעשה המצב שלכם הוא אך ורק באחריותכם, אתם אלה שבחרתם במודע לנהוג מעל למהירות המותרת, תוך שאתם מודעים לאחריות של מעשיכם. בנקודת הזמן ההיפותטית הזו, אחרי שנשלל רישיונכם, הבחירה נמצאת בידיים שלכם, לנקוט בגישת הקורבנות ולהאשים אחרים במה שקרה לכם, או לנקוט בגישה שלמעשה תחזק אתכם ותעזור לכם בבניית הביטחון העצמי – לקחת אחריות. ברגע שתבחרו לקחת אחריות על מה שעשיתם, אתם תעשו סוג של סוויץ' בראש, בגישה שלכם, שתשחרר אתכם מלהיות קורבנות ותהפוך אתכם למעשה, לאחראים על המצב בו אתם נמצאים. הדבר יתרום לביטחון העצמי שלכם ובנוסף, אתם תתחילו לחפש דברים חיוביים שנובעים מהמצב החדש בו אתם נמצאים. דברים חיוביים יכולים להיות, חיסכון בהוצאות הרכב והדלק, רכיבה על אופניים שתורמת לכושר ועוד דברים נוספים.

דבר זה נכון לכמעט כל סיטואציה בחיים. נכון, יש תאונות לאורך החיים, יש דברים שקורים שהם לא באחריותנו, שהם לא בשליטתנו, דברים שאותם אנו נאלצים לקבל. יחד עם זאת, החלטות שקיבלנו באופן מודע, כשעשינו משהו וידענו מראש את ההשלכות של המעשים, האחריות הבלעדית היא עלינו, לא על אף אחד אחר. לכן, תמיד קחו אחריות על המעשים שלכם, הטובים והרעים, רק כך תתפתחו ותתקדמו אל עבר הביטחון העצמי, אותו אתם רוצים להשיג.

Back to top button