מודעות עצמית

מראה מראה שעל הקיר, מי הכי יפה בעיר?
מודעות עצמית היא היכולת שלנו להבין את מעשינו, מה אנו "שווים", לא רק את היתרונות, גם את החסרונות והמגרעות, לדעת במה אנחנו בולטים ובמה צריכים להשתפר, לדוגמה: אם קל להצחיק אותנו או לעצבן אותנו, אם נו מתפרצים לעתים בלי להקשיב, אם יש לנו חולשה לשוקולד או לאנשים יפים, כל אלה ועוד יכולים להתקיים בכל אדם אבל מי שיודע שתכונות אלה מתקיימות בו הוא בעל מודעות עצמית, זהו אחד הכלים הבסיסיים והחשובים ביותר שלנו, למעשה ניתן להסתכל על מודעות עצמית כיסוד לטיפול עצמי והתקדמות בתהליכים, שהרי ללא מודעות עצמית במידה כזאת או אחרת איך נדע מה מצבנו, מה משפיע עלינו ואיך אנחנו משפיעים על אחרים? כאשר מתקיימת מודעות עצמית ניתן להמשיך ולעבוד על שאר התהליכים שאותם אנחנו רוצים לשפר מתוך הכרה במציאות.girl-753957_1920
אז אמנם כולנו בעלי היכולת להסתכל במראה ולזהות את עצמנו. משימה זאת איננה משימה מורכבת במיוחד. אבל כמה מאיתנו באמת יודעים איך להסתכל פנימה ולהכיר את עצמנו לעומק. כמה מאיתנו הם בעלי מודעות עצמית המשירה מבט את תוך עצמיותם ומזהה את התכונות, רגשות ומחשבות המניעות אותנו לכל פעולה שאותה אנחנו עושים.
היכולת הזאת של הכרת העצמי, המודעות לדברים שמניעים אותנו. הבנה של התגובות שלנו, מתי הן תגובות אוטומטיות או כתוצאה של רצון לחפות על רגש או צורת התמודדות. הכרה והבנה של נבכי נפשנו היא המודעות העצמית ברמה הגבוהה שלה.
מדוע חשוב שתהיה לנו מודעות עצמית
חשיבותה של קיום מודעות עצמית משמעותית לתחומים רבים בחיינו.
יחסים בין אישיים, יושפעו מאד במקרה של קיום או אי קיום מודעות עצמית. אדם בעל מודעות עצמית יכול להתבונן פנימה. לראות מה הוא עושה נכון ואיפה הוא יכול להשתפר. התקשורת תהיה טובה יותר כי קיימת יכולת הבנה של המניעים ורגשות שלך ולכן הוא יכול גם להעביר ולדבר על זה.
היכולת לעשות בחירות בחיים תהיה הרבה יותר מושכלת ונכונה. כאשר אנחנו מודעים לעצמנו אנחנו מבינים מה מניע אותנו, מבינים מה השיקולים שאותם אנחנו עושים ועל פיהם אנחנו בוחרים. נוכל לקבל החלטות על בחירות הרות גורל ומשמעותיות לא על פי לחץ חברתי או חשיבה של מה יגידו או מה נחשב או מה מצפים מאתנו , אלא באמת לבחור על פי מערך שיקולים כן ואמתי, מה מתאים לנו ליכולות, מה אנחנו רוצים ואוהבים, למה נוכל להתחייב וכן הלאה. בצורה זו נהיה גם שלמים ושמחים יותר עם הבחירות שעשינו ונוכל להתמודד איתם בצורה טובה וקלה יותר.
גם תהליכים של שינוי יהיו מוצלחים יותר כאשר יש לנו מודעות עצמית. בדרך זו נוכל בקלות רבה יותר להגשים את עצמינו ויעודנו על ידי כך שנכיר את החוזקות והחולשות שלנו, נדע מה השאיפות, חלומות ורצונות שלנו בצורה ברורה ונכונה יותר. כך שנוכל פעול ולהתאמץ להשיג אותם. אנשים רבים לא פועלים להגשמה עצמית מכיוון שהם בעצמם לא מכירים את עצמם מספיק לעומק על מנת להגיד מה מושך אותם ומה הם היו רוצים להיות.

פיתוח המודעות העצמית
לאחר שהבנו את החשיבות הגדולה של היכולת הזאת להיות מודע לעצמך והכיר ברצונותיך ובתחושותיך. נשאלת השאלה, מהי הדרך הטובה ביותר להקנות הרגלים ויכולת זו של מודעות והקשבה פנימית.
תחילתה של המודעות מוטמעת בנו מינקותנו וילדותינו, כאשר אנשים הקרובים לנו אומרים לנו משפטים אשר מכירים בתחושות שלנו ומתמללים את הרגשותינו. חשוב שהורה ילמד לקרוא בשם של הרגש ולהגיד בקול לילד משפטים כמו "אני רואה שאתה עצוב/כועס כי יעל לקחה לך את הספר" הכל בהתאם לתחושות שאותם אנחנו חושבים שהילד מביע. כאשר הילד מתרגל שלכל רגש ולכל תחושה והרגשה יש שם, הוא לומד בצורה כזאת כי כל דבר מניע אותו להרגיש או לחוש משהו מסוים. הוא לומד לזהות מהם הדברים שמניעים אותו, מעציבים אותו או מתסכלים אותו וכן הלאה. בדרך זו הוא לומד את עצמו ומפתח מודעות עצמית.

עוד מאמרים שעשויים לעניין אותך