הערכה עצמית

אם אין אני לי מי לי

ללמוד לאהוב את עצמינו, לדעת להעריך את מי שאנחנו ולהתגאות במעשה ידינו. כל אלו הינם חלק מהדברים המרכיבים הערכה עצמית בריאה.

הערכה עצמית יכול להיות מושג מעט מבלבל. כולנו מבינים וחושבים שאנשים בעלי הערכה עצמית גבוהה, הינם אנשים מוצלחים יותר, בטוחים יותר ומאושרים יותר. אבל מהי בעצם ההערכה העצמית, איך היא נבנית ועל אילו דברים היא מתבססת ונתמכת.

הערכה עצמית וביטחון עצמיjetty-828913_1920

למרות עולם התוכן הדומה ממנו שני המונחים האלו מגיעים, למעשה ביטחון עצמי והערכה עצמית אינם מושגים חופפים. ננסה להסביר את המושגים. יכול להיות מישהו בעל הערכה עצמית נמוכה, אבל ביטחון עצמי גבוה. אך בכיוון ההפוך לרוב כן מתקיימת קורלציה, אדם עם הערכה עצמית חיובית, יהיה בדרך כלל גם בעל ביטחון עצמי בריא.

הערכה עצמית נבנית מהדרך שבה אני תופס את העמדות שלי, את האמת שלי, את ההצלחות שלי ואת מקומי.

אדם אשר בוחן לעומק את העמדות הפנימיות שלו. יודע מה נכון עבורו לעשות ופועל בהתאם. יהיה לרוב בעל הערכה עצמית בריאה יותר. אדם כזה לא יחרוץ את פסק דינו לגבי הערך שלו עצמו רק בגלל גורמים חיצוניים או אירועים חיצונים שקורים אלא ינתח בצורה מושכלת מה היה תלוי בו ומה היה תלוי בגורמים חיצונים אשר אינם מעידים כלום על עצמו. במילים אחרות, אדם בעל הערכה עצמית נמוכה יעשה ייחוסים חיצוניים להצלחות שלו. בעוד אדם בעל הערכה עצמית גבוהה יעשה ייחוסים חיצוניים לכישלונות שלו.

איזון נכון בין תפיסה שלנו על עצמינו ותפיסת האחרים אותנו

האדם הוא יצור חברתי וככזה הוא איננו יכול להתעלם לחלוטין מתפיסות החברה והאנשים סביבו. לכן במידה מסוימת הערכה העצמית של האדם תהיה בנויה על הדרך שבה הוא תופס שאחרים תופסים אותו. יחד עם זאת יהיה זה מסוכן מבחינה נפשית לתת משקל כבד מידי לתפיסות האחר אותנו. אדם צריך לעשות את האיזון הנכון במקורות גיבוש העצמי.

הערכה עצמית בריאה וטובה היא אדם אשר מעריך את הצעדים והמשימות שהוא עושה ואינו שופט אותם על פי אמות המידה של שיפוטים חיצוניים.

woman-768702_1920

 

 

 

 

 

 

 

 

ככל שנלמד להעריך את עצמינו על סמך המאמץ והדרך שבה פעלנו ולא רק על פי התוצאות שאנשים רוצים לראות, כך נוכל לבנות הערכה עצמית גבוהה יותר.

ככל שנשנן לעצמינו כי אנחנו ראויים לאהבה, ראויים לכך שאנחנו נאהב את עצמינו. כך תגדל ההערכה העצמית שלנו.