דמיון מודרך

מהו דמיון מודרך?

דמיון מודרך הוא שיטה המשתמשת בדמיון לצורך טיפול והשפעה על הנפש. השיטה מלמדת את המטופל להיעזר בשיטות שונות להרגעה עצמית ולהרפיה. מטרת השימוש בדמיון היא להיות מסוגל לעבור מהמציאות העכשווית על כל הבעיות שהיא טומנת בחובה אל עולם פנימי של המטופל בו יוכל לחזות בעצמים שונים ולדמות שימוש בחושים אחרים.1335890d03d2cec956c983196fdb2442

השימוש בדמיון מודרך מקובל בקבוצות טיפול פסיכותרפי קצר מועד, כשיטה בטיפול באמצעות ביופידבק, כהכנה לקראת תחרויות חשובות, מבחנים משמעותיים , לידה ועוד. התהליך יכול להיות קבוצתי ויכול להתבצע באופן פרטני. בדרך כלל הטיפול נושא אופי ורגוע , שליו וחוויתי, ואורך כשעה וחצי –ש עתיים. התדירות תלויה בהקשר הטיפולי ועומדת על פעם פעמיים בשבוע ולעיתים אף בתדירות נמוכה יותר. דמיון מודרך מועבר בדרך כלל על ידי מנחה מומחה בתחום אך לאחר רכישה של יכולת שליטה על המחשבות ניתן אף לבצע דמיון מודרך ללא צורך בהדרכה חיצונית אלא באופן עצמאי.

מהלך הסשן

במהלך הסשן יחווה המטופל את עצמו כאדם בריא וחזק ללא הבעיה הפסיכולוגית או הבריאותית ממנה הוא סובל במציאות. כדי שההשפעה של הדמיון המודרך תהיה חזקה וארוכת טווח, יערב המנחה את כל החושים בתהליך, יוביל את המטופל לראות עצמים בצבעים חזקים, לחוש דברים על ידי חוש הטעם והריח, לחוש תחושות בגוף בצורה חזקה ככל שניתן. התהליך יחל בדרך כלל בטכניקות שונות להרפיה, לאחר מכן תהיה תנועה לעבר היציאה מהמציאות הכובלת של המטופל אל עבר עולמו הפנימי שנע על כנפי הדמיון ואינו מושפע ממגבלה כזו או אחרת. בחלק זה יהיו מסרים של המטפל הקוראים למטופל לשחרר רגשות ולהצית את הדמיון.  לסיום יתבצע קישור בין הדמיון לעולם המציאותי של המטופל כדי להעניק לו כלים לחזור מחוזק יותר להתמודדות שלו ולא לטבול לרגע בדמיון ולשוב מחוסר כוחות להתמודד. לסיום תהיה יציאה הדרגתית מההרפיה.

ההבדל בין דמיון מודרך להיפנוזה 

היפנוזה ודמיון מודרך הן שיטות טיפול דומות מבחינה מסוימת. שתיהן מובילות את האדם לשימוש בכוח הדמיון כמנוף להתמודדות עם קשיים במציאות. השוני בין השיטות הוא שבהיפנוזה, הכניסה לעולם הדמיון היא על רקע של מצב טראנס היפנוטי בו פוחתת היכולת להתנגד לכניסה לחוויות הטיפול ולכן נחשבת לשיטה יעילה יותר.

Back to top button