ראיון אחד על אחד עם זיוה אבנרי

זכות גדולה עבורנו לפתוח את מדור הראיונות החדש במרכז קואוצ'ינג ישראלי עם המאמנת זיוה אבנרי.

שלום זיוה, תודה שלקחת את הזמן להתראיין עבור מרכז קואוצ'ינג ישראלי, ספרי לנו קצת על עצמך כדי שהקוראים שלנו יכירו אותך.
אני זיוה אבנרי, נשואה ואמא לשלושה בנים, בת 45, עוסקת באימון אישי וקבוצתי משנת 2006, למדתי עבודה סוציאלית ופסיכולוגיה, עסקתי בתחום בריאות הנפש, ניהול הדרכה ופיתוח תוכניות הדרכה במוסדות שונים. תחום ההתמחות העיקרי שלי באימון הוא פיתוח קריירה ושיפור מיומנויות ניהול ותקשורת תוך הצבת מטרות ויעדים ויצירת תוכנית עבודה שתוביל להשגים.

איך הגעת לעסוק באימון אישי?
חיפשתי דרך יעילה ומהירה לסייע לאנשים להשיג מטרות ולהגשים את עצמם. "כובע המטפל" פחות קסם לי. התחברתי לשיטת האימון מכיוון שהיא שיטה ממוקדת ויחד עם זאת מאפשרת למתאמן לחקור ולהעמיק בתכנים מקדמים, כלומר במקום לעסוק בבעיות ובקשיים אנחנו מתמקדים באיך מוצאים פתרונות ובכוחות שישי לנו להתמודד עם האתגרים, אני מתחברת לבניית הקשר בין המאמן למתאמן – שהוא בנוי על אמון – ביכולת המתאמן, בכבוד והערכה וכמובן שהקשר מתמקד ב לאן רוצים להגיע ואיך אנחנו ביחד משיגים את המטרות בדרך הקצרה והמהנה ביותר.
אז איך הגעתי? כשמחפשים מוצאים, קראתי הרבה מאמרים אמריקאים על השיטה ובשנת 2005 יצא המחזור הראשון של הכשרת מאמנים בבר אילן – לא חשבתי פעמיים, למרות העליות הגבוהות וחוסר הנחות, כי באותה תקופה הייתי אמא לשלושה פעוטות, נרשמתי לקורס והוקסמתי מהשיטה אף יותר במהלך הלימודים.
מההתחלה הרגשתי את התובנה שזה מה שאני רוצה לעשות, למרות שהשוק עדיין לא היה בשל והיה צורך להסביר לסביבה מה זה אימון, איך זה עובד, עדיין לא חשבתי שיש לי אופציה תעסוקתית אחרת.

נשמח לשמוע על תהליך ההכשרה שלך בעולם האימון.
תחילת הקריירה שלי כמאמנת התחילה בהשתתפות שלי בקורס גישור של מכון גבים, תהליך הגישור חשף בפני כיווני חשיבה חדשים \ישנים. גם בעולם הטיפול מדברים על העצמה והקשבה יחד עם זאת בעולם הגישור לומדים איך עושים את זה כדי להגיע לתוצאות, החשיבה התוצאתית היתה דבר חדש עבורי. בשנת 2005 התחלתי ללמוד במרכז להשתלמויות של בר אילן – קורס מאמנים למנהיגות אישית ומצוינות קורס שהתפרש למשך שנה ופרקטיקום של 30 שעות. בקורס נחשפתי לעולם המנהיגות, לשפה המקצועית של אימון ולמגוון המאוד רחב של שיטות העבודה באימון – איך בעצם מלווים אדם מנקודה אחת לנקודה שניה. זה אחד הקורסים שהשאירו עלי אימפקט עד היום. כשהסתיים הקורס הרגשתי עדין שאין לי זהות של מאמנת ולכן המשכתי לרכוש ידע בהשתלמויות כגון N.L.P ,יועצי תעסוקה, ליווי משפחות, אימון פיננסי ועוד.

בזמן הזה השתמשתי בעזרת מאמנת וותיקה יותר ששמשה לי כחונכת והתחלתי לאמן בתעריף נמוך ואף בהתנדבות בעמותות שונות זאת על מנת להעמיק את המיומנויות שלי ולבנות את זהותי כמאמנת. רק כשהרגשתי שאני מסוגלת "לצאת לדרך" פתחתי תיק ברשויות ויצאתי לדרכי החדשה. כיום אני ממשיכה ללמוד ולהעשיר ולגוון את ארגז הכלים המקצועי שלי. סה"כ יש לי ניסיון של 12 שנים באימון, ליוותי מאות מתאמנים והנחתי עשרות קבוצות. עבדתי עם הרבה מאוד מוסדות ציבוריים, עמותות ומוסדות ממשלתיים ונפל בחלקי לאמן גם אנשים מהמשפעים במשק הישראלי, כמו כן ליוויתי אנשים עם מוגבלויות להשתלבות בעולם התעסוקה, עזרתי להרבה בעלי עסקים למנף את עצמם בתקופות מאתגרות וכיום כולם מצליחים. כמו כן ליוויתי בעלי חסמים תעסוקתיים וחסמים תקשורתיים. כשאני מסתכלת לאחור אני שמה לב שעברתי דרך מאוד מגוונת ומעניינת והיתה לי הזכות לפגוש אנשים מעניינים ולעזור להרבה מאוד אנשים להגשים את עצמם ולהשיג מטרות. לגבי ההכשרה שלי – היא עדיין לא הסתיימה, בכל יום אני מגלה שיש לי עוד הרבה מה ללמוד ויש בי את הסקרנות להמשיך וללמוד.

מה האני מאמין שלך כמאמת ספרי לנו על ראיית עולמך?

כולנו – כל בני האדם נמצאים בתהליך למידה אין סופי ולכל אחד מאיתנו יש תפקיד ומשימה למלא ולכל אחד מגיע ליהנות מהשפע שיש לעולם להציע תוך תחושת רווחה והגשמה. כול אדם נולד עם היכולת להגשים את עצמו, תפקיד המאמן הוא להאיר את הדרך, לאפשר למידה בהנאה ולעזור למתאמן למצוא את דרכו בחזרה למצב ההגשמה שמיועד עבורו.

במידת האפשר ומבלי לציין שמות, נשמח לשמוע על תהליך אחד יוצא דופן שהעברת וזכור לך לטובה.

כל תהליך אימון מבחנתי הוא יוצא דופן וכולי מלאת התפעלות מההישגים והשינוי שהמתאמן חווה. יש לפעמים מצבים, שמגעים אלי מתאמנים שנמצאים בתחושת שפל, בלי כוחות, בלי אמונה ובסה"כ רוצים למצוא עבודה שתפרנס אותם, או להרים את העסק שנפל, לפעמים הם אפילו לא ממש יודעים מה הם רוצים הם מרגישים רע עם עצמם ורוצים שינוי. כמובן שיש מתאמנים שמגעים עם רשימת מטרות ודי סגורים על עצמם מה וכמה הם רוצים. בכל אחד מהמקרים אנחנו ביחד בוחנים ובודקים ברמת דיוק גבוהה מאוד היכן הם עומדים כרגע והיכן הם רוצים להיות. ולאט לאט אנחנו בונים מערכת צעדים מדויקת שמובילה אותנו לB למקום של ההגשמה, הסיפוק ותחושת השפע והרווחה הפנימית -A sense of abundance שכמובן כל אחד מגדיר לעצמו מהי אותה התחושה ואיך נדע שהשגנו אותה.

אם היה באפשרותך לתת עצה אחת לכל מי שמתחיל תהליך של אימון אישי כדי שיפיק מהתהליך את המיטב, מה היתה העצה שלך?

אם כבר בחרת לחולל שינוי תתמסר, תשקיע, תדרוש לדעת מה שלא ומבן לך, תהנה מהדרך כי היא לפעמים קשה, יחד עם זאת התוצרים מדהימים, תתן אמון מלא במאמן\ת שלך, תנצל כל הזדמנות להתאמן על מיומנויות חדשות, תפתח לעצמה המדהימה הזו של החיבור המיוחד הזה מאמן\מתאמן ועוד משהו: אל תצפה תגרום לזה שזה יקרה. ואחד הדברים החשובים ביותר בעני זה להוקיר תודה לתהליך, לשינוי, לתוצרים, לעצמך וגם למאמן.

אם הכוכבים יסתדרו לך בדיוק כמו שצריך, איפה את רואה את עצמך בעוד עשור?

אני נוהגת לסדר לעצמי את הכוכבים ( 🙂 ) כרגע אני עובדת על פיתוח מתודולוגיה ,במטרה להפיץ אותה בקנה מידה רחבים יותר ולהקל על ההתקדמות בתוך התהליך.

מה דעתך על התפתחות תחום האימון האישי בעולם בכלל ובישראל בפרט בשנים האחרונות?

לפני 12 שנים במפגשים חברתיים כשהיו שואלים אותי במה אני עוסקת אז אמרתי "אימון" שאלו אותי באיזה חדר כושר אני עובדת. כיום אני אומרת שאני מאמנת אז ישר אנשים שואלים "coaching"? ויש בזה פרנסה? אני מאמינה שעם השנים העיסוק באימון יתבסס ויהיה יותר מקצועי. כרגע עדיין יש מה לשפר, אם כי המגמה היא חיובית גם בארץ וגם בעולם. העתיד נמצא בטיוב המשאב האנושי, לכן אנחנו (המאמנים) כאן בשביל להישאר ולהשפיע לטובה על העתיד.

אם היה באפשרותך ליצור קורס חובה אחד שהיה נלמד בבתי הספר על ידי ילדים, במה הוא היה מתמקד?

אם אתה שואל אותי אז הייתי משנה את הגישה והשיטה בכלל. אני חושבת שתם העידן בו המורה מלמד ידע – הידע נגיש לכולם, מערכת החינוך חייבת ללמד את הילדים כיצד לנהוג עם הידע ואיך ליישם אותו לטובת החברה והעולם. לגבי קורסי חובה: התנהלות פיננסית, תקשורת בין אישית, פיתוח אישיות לומדת, אסטרטגיות וחשיבה יצירתית.

לסיכום, תשאירי אותנו עם מסר חיובי
העולם שלנו נפלא ויש בו שפע לכול מי שנולד, נכון שלפעמים הדרך לשפע מאתגרת ויכולה להיות לא נעימה אך בסוף כל עליה מחכה לנו משהו מפתיע. שווה להתאמץ!

זיוה, שוב תודה רבה לך שהקדשת מזמנך לענת על השאלות שלנו ותודה על התובנות מעוררות ההשראה על התחום ועל החיים בכלל.
המון בהצלחה ותמשיכי לעשות חיל בתחום.

050-7448628

עוד מאמרים שעשויים לעניין אותך