מאמן עסקי

מרבית המאמנים העסקיים מגיעים מרקע בעולם העסקי, כאלה שבעבר ניהלו חברה גדולה, או היו בעלי תפקידים בחברות מצליחות, את ניסיונם רב השנים בתחום הם משלבים עם הכשרה בתחום האימון (קואוצ'ינג) ומהווים מנטורים לבעלי עסקים, לרוב עסקים קטנים ובינוניים.
מאמן עסקי הוא האדם לפנות אליו כשאתה מזהה שאין לך את הכלים/הידע/הפנאי להפיק מהעסק שלך את מה שאתה בטוח שניתן להפיק ממנו, בין אם מדובר בעסק כושל ובין אם בעסק מצליח שניתן למנף ולקחת קדימה.

איך מתנהל אימון עסקי?
המאמן העסקי ינתח את הפעילות הקיימת, ישמע מבעל העסק מה ירצה לשפר והיכן לדעתו אין לו את הכלים להתמודדות עם ההתרחשות כעת.
יחד הם יבודד בעיות וקשיים, ויתחילו לשפר כל בעיה בנפרד, במקביל הם יזהו הזדמנויות, מקומות בהם ניתן וצריך להשקיע יותר זמן, ניהול הזמן אגב הוא אחד מהכלים החשובים בתהליך שכן בעלי עסקים נוטים לעתים להשקיע הבה זמן בפעילויות לא רווחיות ומעט זמן בפעילויות רווחיות יותר, כך הם יצרו יחד תוכנית עבודה בכפוף לתכנית עסקית ובלווי מתמשך שנערך בד"כ בפגישות חד-שבועיות יחודדו תהליכים.

מתי מומלץ לפנות למאמן אישי?
כשבעל עסק מקבל החלטה שיש צורך בשינוי בעסק שלולרוב זה קורה לאחר שלדעתו הוא כבר עשה את כל שביכולתו או לפחות את כל מה שהוא יודעוהדרך לשינוי היא על ידי מציאת מאמן לעסקים, או כשהעסק מתפתח כך שבעלי העסק לא מספיקים לטפל בכל המטלות לשימור ו/או שיפור העסק.
מקרה נוסף הוא שהעסק נקלע לצרות, כלומר מאבד מרווחיותו, מתקשה להתנהל עם תזרים המזומנים, התשלומים לספקים או לעובדים או כל קושי אחר אך לבעל העסק נראה שעם ייעוץ חיצוני של איש מקצוע ניתן יהיה להשיב את הרכבת למסילה.

אאז למה אנו צריכים מאמן לעסקים ?
אם בקשיים בניהול העסק אנו נתקלים אנו צריכים ראשית להבין מהם:
התמודדות מול ספקים מתן שירות ללקוחות עמידה בזמנים ,התמודדות עם מצבי לחץ 
או אולי דווקא קשיים במישור הניהולי כמו רשויות המס קביעת מטרות ,תקציבים העסקה ופיטורי עובדים .
ברגע שהתמקדנו בבעיה הנכונה אפשר למצוא מאמן לעסקים שיתאים לדרישותינו .

בואיך בוחרים מאמן עסקי ?
כעת יש לבחון את ההיצע של המאמנים לעסקים העומד לרשותנו ולבחור מאמן מתאים בעל ניסיון ראוי (ייתכן שכבר עבד עם עסקים בענף/תחום דומה לשלנו) ורצוי גם המלצות טובות, זאת ממש לא בושה לבקש המלצות ממאן לפני תחילת התהליך מולו, בנוסף רצוי לעשות סקר שוק לבדוק כמה בממוצע גובה מאמן לעסקים וכן לברר מהי ההכשרה שלו, שלא יהיה מדובר במישהו שעשה דבר או שניים אך לא הוכשר לעסוק בתחום ועלול לפגוע בתהליך שלכם יותר מלהועיל לו, לבסוף רצוי לקיים שיחה מקדימה ובה לראות אם המאמן אותו בחרנו מתאים לציפיות שלנו ממנו טרם תחילת האימון ואם ישנה כמיה איתו בשיחה שכן חשוב לעבור תהליך עם אדם שנוח לנו לעבוד איתו ולא כזה שמעורר אצלנו אנטיגוניזם וריחוק.
כדי להגיע למאמן טוב, תמיד ניתן לפנות להמלצות ממכרים, חברים ובני משפחה אם יש כאלה בנמצא כאלה שעברו תהליך דומה, לחלופין ניתן לתור את רשת האינטרנט (כאן למשל) בחיפוש אחר מאמן  עסקי ולבחון את התאמתו אליכם.
עלינו למצוא מאמן לעסק שיענה על כמה שיותר מדרישותינו.

מאמן טוב יכול להוות את ההבדל בין עסק משגשג לעסק מדשדש ובין רווחים להפסדים.

 

 

עוד מאמרים שעשויים לעניין אותך