מאמן אישי או פסיכולוג

הדרך לטפס במעלה הביטחון העצמי שלנו

 

ניתן לומר כי קיים קונצנזוס לגבי חשיבות קיום ביטחון עצמי בריא וחיובי על מנת לחוות חיים חיוביים יותר, לא מדובר בכך שיש צורך כי נהיה בעלי ביטחון עצמי גבוה מאד או עודף. מספיק שנהיה בעלי ביטחון עצמי חיובי ובריא על מנת להבטיח חיים מוצלחים וחיוביים יותר.

אלפי מאמרים וספרים נכתבו על חשיבות בניית הביטחון העצמי וההערכה העצמית. אדם אשר יש לו ביטחון עצמי חיובי הוא אדם אשר יצליח להתנהל בחיים באופן רגוע יותר, עם פחות משברים או מהמורות במסלול חייו.

נפש האדם היא בעל מרקם עדין

נפשו של האדם היא עדינה ומושפעת מדברים רבים. הן מגורמים חיצוניים והן מגורמים פנימיים. אין זה אומר שנפש האדם הינה שברירית אשר איננה יכולה להתמודד עם אתגרים או מכשולים. להפך הוא הנכון. נפשו של האדם היא חזקה הרבה יותר ממה שהאדם מייחס אליה. כאשר אנחנו מדברים על נפש בעלת מרקם עדין, הכוונה לכך היא שהנפש איננה חסינה מפני השפעות. במיוחד כאשר מדובר בנפש הילד. נפשו של ילד מתעצבת על סמך החוויות הראשוניות שלו, על סמך האנשים אותם הוא פוגש, החוויות אותן הוא חווה והדברים אשר נאמרים לו. ככל שהחוויה עוצמתית יותר או ככל שהאדם שאמר או עשה משהו קשור יותר נפשית לילד, כך גם ההשפעה על נפש הילד תהיה חזקה יותר.

עיצוב הביטחון העצמי

התהליך המתואר למעלה הוא למעשה התהליך המעצב את בניית הביטחון העצמי של האדם. במהלך שנות הילדות והבגרות, האדם יחווה חוויות אשר ישאירו חותם על האישיות שלו. ככל שנאמרו לו יותר משפטים מעצימים, מקבלים ולא שיפוטיים, כך יגדל הילד להיות בעל ביטחון עצמי בריא. במקרים בהם הילד כל הזמן נמצא תחת ביקורת, שליליות והקנטות, הילד יפתח בהתאם ביטחון עצמי נמוך.

פסיכולוג או מאמן אישי אימון אישי

אם כן, הגענו למסקנה כי ביטחון עצמי נמוך מעיב על איכות חיינו בכל תחומי החיים כמעט וכי אנחנו רוצים לטפל בתחום זה. עכשיו נעבור לשלב הבא.

בבואנו לבדוק כיצד נוכל לשפר ולהעלות את רמת הביטחון העצמי שלנו נגלה כי קיימים מבחר אנשי טיפול המציעים עזרה בתחום זה.  מתוך ההבנה כי זהו אחד מהכלים הראשוניים שאותם כדאי ורצוי לשפר, מרבית המטפלים הנפשיים מציעים עזרה בתחום זה. מה גם כי דרך העבודה להעלאת הביטחון היא אפשרית, כרוכה אמנם במאמץ, אך לחלוטין לא אפשרית.

השפע הקיים של מטפלים נשמע לכאורה כמו שפע חיובי ביותר, אך אליה וקוץ בה. שפע המטפלים יכול ליצור בלבול גדול בנוגע לדרך בחירת המטפל ולמציאת האחד אשר יתאים לנו. איך נדע לבחור מי המטפל הרצוי לנו, איזה סוג מטפל יהיה האידיאלי בעבורנו האם אנחנו זקוקים לעזרה של פסיכולוג, מאמן אישי או כל פסיכותרפיסט אחר.

למען האמת, אין אמת אחת נחרצת. ניתן למצוא מענה לטיפול מסוג זה על ידי כל אחד מהגורמים המקצועיים אותם הזכרנו בפסקה הקודמת. אם כן, הדרך שלנו להחליט מה יהיה הטיפול המתאים לנו ביותר היא על ידי הכרה בסגנונות השונים ובחירה בדרך המתאימה למצבינו כעת.dreamstime_xs_22931794-2

לגבי טיפול פסיכולוגי אין צורך להכביר במילים, אם המטפל מתמחה בתחום זה רוב הסיכוי שהוא גם יצליח לעזור בהעלאת הביטחון העצמי. תהליך זה יהיה לרוב ארוך יותר ויעמיק לרבדים עמוקים יותר בנפש, כאשר יש אפשרות שהטיפול יגלוש גם לתחומים אחרים.

אימון אישי היא גם דרך טובה ומוכחת לטיפול בבעיית ביטחון עצמי, כך שכאשר נתקלים בצורך זה ניתן לצעוד יד ביד עם המאמן. האימון יהיה לרוב ממוקד מטרה תוך שימת דגש על עוצמות האדם ותרגילים שהוא יצטרך לעשות על מנת להוציא מעצמו את הכוחות הקיימים בו.

חשבו עם עצמכם, מהו התהליך המתאים ביותר עבורכם בשלב זה של חייכם ובחרו בהתאם.

חיבור אישי

אי אפשר שלא להתייחס לממד הכימיה והחיבור האישי עם המטפל הנבחר. למרות כל מה שנאמר על סוג הטיפול ועל הסגנון שלו, בשורה התחתונה מה שיקבע האם הטיפול יהיה מוצלח או לא הוא האם יש חיבור אישי עם המטפל, במידה ונוצרת דינמיקה טובה, ניתן יהיה לעבוד בצורה מיטבית והגיע לתוצאות הטובות ביותר.

עוד מאמרים שעשויים לעניין אותך